Early life stress and infant ultrasonic vocalizations as indicators of long-term affective processes in rats
Sıçanlarda uzun vadeli duygulanımsal süreçlerin göstergeleri olarak erken yaşam stresi ve bebeklik ultrasonik vokalizasyonları
- Tez No: 958425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEŞ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Anne ayrılığı (AA), çeşitli davranışsal ve fizyolojik süreçleri düzenlemede rol alan erken yaşam stresini modelleyen bir kemirgen modelidir. Ultrasonik vokalizasyon (USV) sinyalleri ise kemirgenlerin duygulanımsal durumları ile ilişkilendirilmektedir. Ancak yavru kemirgen USV'lerinin erken yaşam stresi ile ilişkisi ve erişkinlikteki duygulanımsal süreçleri öngörmedeki (prediktif) rolü yeterince anlaşılamamıştır. Bu tez çalışması, Wistar sıçanlarında AA'nın uzun vadeli nörobiyolojik ve davranışsal etkileri ile beraber, yavru USV'lerinin daha sonra ortaya çıkan duygulanımsal süreçler üzerindeki prediktif işlevini araştırmaktadır. Bu çerçevede, ikinci ve 14. postnatal günler (PNG) arasında tekrarlı bir AA prosedürü uygulanmış ve 15. PNG'de USV'lerin kaydedildiği bir anne etkisi testi gerçekleştirilmiştir. Hayvanlar, ergenlik (PNG 35–36) ve erişkinlik (PNG 80–87) dönemlerinde anksiyete benzeri davranışlar ile sosyal davranışları da içeren çeşitli testlere tabi tutulmuştur. Erişkinlik döneminde anhedoni ile korku koşullanması üzerine ilave ölçümler yapılmıştır. Deney sonunda kısıtlama stresine bağlı kortikosteron salınımı ve nöronal etkinlik değerlendirilmiştir. AA gelişim boyunca belirgin davranışsal etkiler yaratmış; yavru USV'lerinde azalma, ergenlikte baskılanmış sosyal ve anksiyete benzeri davranışlar, erişkinlikte ise anhedoni ile korku belleği bozuklukları gözlemlenmiştir. AA grubunda, kısıtlama stresi ile lateral amigdala nöronal etkinliğinin azaldığı saptanmıştır. Yavru USV sinyalleri, her iki grup için de ergenlikteki anksiyete benzeri davranışları ters yönde öngörmüş; ancak sadece kontrol grubu habenula çekirdeğindeki nöronal etkinlik ile ilişkilenmiştir. Bu sonuçlar, yavru USV'lerinin yalnızca erken dönemdeki stresli deneyimleri yansıtmakla kalmayıp, sonraki duygulanımsal süreçler üzerinde prediktif bir potansiyel taşıdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Early life stress (ELS) takes a crucial role in shaping long-term behavioral and physiological processes, and maternal separation (MS) is a well-established rodent model of ELS. Ultrasonic vocalizations (USVs) are closely linked to the emotional states of animals; however, the predictive value of infant USVs for subsequent affective processes remains poorly understood, especially in relation to ELS. The present thesis examines the behavioral and neurobiological effects of MS in Wistar rats across adolescence and adulthood, while investigating the predictive potential of pup USVs on measured outcomes. A repeated MS procedure was employed during postnatal days (PND) 2–14 followed by a maternal potentiation test with USV recordings on PND 15. Animals were subjected to a range of behavioral evaluations including anxiety-like and social behaviors during adolescence (PND 35–36) and adulthood (PND 80–87), along with additional measurements of anhedonia and fear conditioning in adulthood. At the end of behavioral testing, corticosterone release and neuronal activation in several limbic regions were assessed following restraint stress. MS reduced infant USVs, suppressed social and anxiety-like behavior in adolescence, and led to impairments in hedonic response and fear memory in adulthood, associated with decreased stress-related activation in the lateral amygdala. Infant USVs inversely predicted anxiety-like behavior in adolescence for both groups, while relating with neuronal activation in habenula in control, but not MS animals. These results show that pup USVs not only reflect early stressful experiences but also possess a predictive value for subsequent affective processes.