Playgroups and changing early childhood paradigms
Oyun grupları ve değişen erken dönem çocukluk paradigmaları
- Tez No: 958426
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRAY KOLLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez, İstanbul'daki oyun gruplarının erken çocukluk pratiklerinde değişen paradigmaları nasıl yansıttığını, farklı sosyo-ekonomik geçmişlere sahip annelerin deneyimleri üzerinden incelemektedir. Nitel araştırma yöntemlerini kullanan çalışma, annelerin oyun gruplarına katılma sebeplerini ve sosyal sınıflara göre algılarının nasıl farklılaştığını ya da benzeştiğini araştırmaktadır. Belediye ve özel sektörce düzenlenen oyun gruplarına katılan toplam 31 anneyle gerçekleştirilen derinlemesine görüşmeler; annelerin motivasyonları, oyun gruplarından elde ettikleri kazanımlar ve oyun grubu katılımına yükledikleri sosyo-kültürel anlamlara dair ayrıntılı veriler sunmaktadır. Bulgular, annelerin çocuklarının sosyalleşme ve bağımsızlaşmasında oyun gruplarının önemli rol oynadığı konusunda güçlü bir fikir birliğine sahip olduklarını, aynı zamanda annelerin sosyal destek bulmalarına ve izolasyonlarının azalmasına da katkı sağladığını ortaya koymaktadır. Farklı sınıfsal geçmişlerden gelmelerine rağmen anneler, erken çocukluk deneyimleri ve kaygılarında birbirlerinden uzaklaşmaktan çok ortak noktalarda buluşmaktadırlar. Bununla birlikte, sınıfsal temelde annelerin erişebildikleri kaynaklarda ve tercih ettikleri etkinlik türlerinde farklılıklar ortaya çıkmakta, erken çocukluk pratiklerinin toplumsal yeniden üretime ve sınıfsal ayrımların pekişmesine nasıl katkıda bulunduğu görülmektedir. Bu çalışma, sınıfsal habitus, ebeveynlik stratejileri ve kent dinamikleri arasındaki ilişkiye ışık tutarak çocukların gelişim süreçlerindeki sınıfsal eşitsizliklerin azaltılmasında adil erken çocukluk hizmetlerinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores how playgroups in Istanbul reflect shifting paradigms in early childhood practices by analysing mothers' experiences from varied socio-economic backgrounds. Utilizing qualitative research methods, it investigates why mothers participate in these groups and how their perceptions differ or align across social class divisions. In-depth interviews with 31 mothers, from both municipality-run and private playgroups, provide nuanced insights into their motivations, perceived benefits, and the socio-cultural meanings attached to playgroup involvement. Findings reveal a strong consensus among mothers that playgroups significantly enhance children's socialization and independence while offering critical social support and reducing isolation for mothers themselves. Despite their differing class backgrounds, mothers demonstrate notable convergence rather than divergence in their early childhood experiences and concerns. However, class-based differences are evident in the resources mothers access and the types of enrichment they prioritize, illustrating how early childhood practices contribute to social reproduction and class distinction. This research contributes to understanding the interplay between class habitus, parenting strategies, and urban dynamics, emphasizing the importance of equitable early childhood services in mitigating class-based disparities in children's developmental trajectories.