Teknoloji geliştirme bölgelerinde kullanıcı geri bildirimlerine dayalı tasarım modeli
Design model proposal based on user feedback in technology development zones
- Tez No: 958518
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki teknoloji geliştirme bölgelerinin mimari tasarım kriterlerini bütüncül bir yaklaşım çerçevesinde ele almanın öneminden hareketle yola çıkmaktadır. Konu, mevcut literatürde bu bölgelerin uzun dönemli kullanım esnekliği, çevresel sürdürülebilirlik ve farklı kullanıcı gereksinimlerini eşzamanlı olarak karşılayan bir model eksiliğini temel almaktadır. Araştırma sürecinde önce literatür taraması yapılarak ulusal ve uluslararası çalışmalar incelenmiş; ilgili yasal düzenlemeler ve önerilen mimari yaklaşımlar analiz edilmiştir. Çeşitli teknoloji geliştirme bölgelerinde çalışan firma personelleri, idari personeller ve akademisyenlerden oluşan toplam kırk üç bölgeden yüz seksen beş katılımcıya, fonksiyonellik, esneklik, estetik, erişilebilirlik, sürdürülebilirlik, kullanıcı deneyimi ve sosyal yaşam, teknoloji ve yenilikçilik, güvenlik ve mahremiyet ve ekonomik fizibilite başlıklarını içeren yapılandırılmış bir anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler betimsel istatistiklerle özetlenmiş; kullanıcı profilleri mimari tasarım parametreleri ve yaklaşımları arasındaki öncelik farklılıklarını belirlemek amacıyla varyans analizi ve gruplar arası karşılaştırma testleri gerçekleştirildi. Araştırma sonucunda, kullanıcı grupları arasında mimari tasarım kriterlerine verilen önem düzeylerinde bazı anlamlı farklılıklar saptanmış olsa da yaklaşımların büyük ölçüde genellenebileceği ortaya çıkmıştır. Bu bulgular, teknoloji geliştirme bölgelerinin planlama ve uygulama süreçlerini yönlendirecek esnek, sürdürülebilir ve kullanıcı odaklı bir mimari model önerisi geliştirmeye katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was initiated based on the importance of addressing the architectural design criteria of technology development zones in Turkey within a holistic framework. The topic is grounded in the absence, in the existing literature, of a model that simultaneously addresses these zones' long-term usage flexibility, environmental sustainability, and diverse user requirements. In the research process, a literature review was first conducted to examine national and international studies, and relevant legal regulations and proposed architectural approaches were analyzed. A structured survey covering functionality, flexibility, aesthetics, accessibility, sustainability, user experience and social life, technology and innovation, security and privacy, and economic feasibility was administered to 185 participants from 43 different zones, including company staff, administrative personnel, and academics working in various technology development zones. The obtained data were summarized with descriptive statistics, and analysis of variance and intergroup comparison tests were carried out to determine priority differences among user profiles in architectural design parameters and approaches. As a result, although some significant differences were identified in the importance levels assigned to architectural design criteria among user groups, it emerged that the approaches could largely be generalized. These findings contribute to the development of a flexible, sustainable, and user-oriented architectural model to guide the planning and implementation processes of technology development zones.