In vitro koşullarda farklı büyüme düzenleyici hormonlar ve dozlarının dieffenbachia sp. süs bitkisinin mikroçoğaltım toleransına etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of different growth regulatory hormones and their doses on micropropagation tolerance of the ornamental plant dieffenbachia sp. under in vitro conditions
  1. Tez No: 958559
  2. Yazar: AHMED ELHASSANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR EROL AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Süs bitkileri endüstrisi, son yıllarda önemli bir gelişim göstermekte olup bu ilerlemede in vitro çoğaltım tekniklerinin katkısı büyüktür. Bu tekniklerin süs bitkilerine uygulanmasıyla birlikte dünya genelinde çok sayıda bitki doku kültürü laboratuvarı kurulmuştur. Dieffenbachia türleri, dekoratif yaprak yapıları nedeniyle ev, ofis ve alışveriş merkezi gibi iç mekân peyzajlarında yaygın olarak kullanılan önemli saksı bitkileridir. Günümüzde, birçok Dieffenbachia türü, tür çeşitliliğini değerlendirmek ve bitki gelişimini hızlandırmak amacıyla doku kültürüyle çoğaltılmaktadır. Farklı çeşitlerin ve eksplant tiplerinin değişen kültür ortamlarına verdiği yanıtları incelemek amacıyla bu tür üzerine daha fazla doku kültürü çalışmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, doğrudan çoğaltım ve kallus oluşumu amacıyla lateral, apikal ve yaprak tomurcukları kullanılarak Dieffenbachia türü için en uygun kültür ortamının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bitki materyali, çeşitli hormon kombinasyonları içeren Murashige ve Skoog (MS) ortamında yetiştirilmiştir. Denemede üç farklı BAP (0; 1; 2; 3 mg/L) ve iki farklı NAA (0; 0.1; 1 mg/L) konsantrasyonu içeren M1 ortamı ile üç farklı BAP ve iki farklı 2,4-D (0; 0.1; 0.6 mg/L) konsantrasyonu içeren M2 ortamı kullanılmıştır. Bitkiler ayda bir alt kültüre alınmış, gelişen 3 cm uzunluğundaki bitkiler köklendirme ortamına aktarılmıştır. Kök uzunluğu 3 cm'yi aşan bitkiler, dış koşullara adaptasyon süreci kapsamında, nemin kademeli olarak azaltıldığı 28 günlük bir süreç sonunda kontrollü sıcaklık ve nem koşullarında turba yosunu ve perlit (1:1) karışımına aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The ornamental plant industry has begun to develop rapidly in recent years. With the application of in vitro propagation techniques to ornamental plants, a large number of laboratories have emerged worldwide. As a result, hundreds of plant tissue culture laboratories have been established across the globe. Dieffenbachia species are popular leafy potted plants used in the interior landscaping of homes, offices, and shopping malls around the world. Most Dieffenbachia species are now propagated through tissue culture in order to better evaluate the species and accelerate plant growth. Further application of plant tissue culture techniques to Dieffenbachia is needed to investigate the responses of different varieties and explants to variable culture media. This study was conducted by selecting the best medium for Dieffenbachia growth, using lateral, apical, and leaf buds for direct propagation and callus production. Plant material was grown on full-strength MS medium with various hormones and different concentrations. We used three BAP concentrations, excluding the control with two NAA concentrations. The control also included two concentrations of 2,4-D. M1: MS + BAP (0; 1; 2; 3) mg/L + NAA (0; 0.1; 1) mg/L M2: MS + BAP (0; 1; 2; 3) mg/L + 2,4-D (0; 0.1; 0.6) mg/L The plants were subcultured once a month and transferred to rooting medium when they reached 3 cm in length. Then, the plants with roots longer than 3 cm were transferred to a peat moss and perlite (1:1) medium under controlled conditions (temperature and humidity), gradually reducing the humidity over a 28-day period until the plant was ready to survive outdoors.