Çağdaş seramik sanatında mitolojik kadının temsili ve kişisel uygulamalar
The representation of mythological women in contemporary ceramic art and personal artworks
  1. Tez No: 958595
  2. Yazar: ÖZGE TAN
  3. Danışmanlar: PROF. EZGİ HAKAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Her toplumun kendi dünya görüşünü, inanç sistemini, toplumsal düzenini ve değer yargılarını yansıtan mitolojiler, yalnızca kadim öyküleri değil; bir toplumun düşünsel, ahlaki ve sosyal kodlarını da aktarır. Mitolojinin, bu yönüyle toplumsal cinsiyet rollerinin kültürel kodlarını da içerdiği söylenebilir. Dünyanın farklı zaman ve coğrafyalarında tanrıçalar, kahramanlar, şifacılar, bilgeler ya da baştan çıkarıcı, yıkıcı ve ürkütücü figürler olarak çok çeşitli rollerde ortaya çıkan mitolojik kadınların anlatıları, kadın kimliğinin mitsel temellerini ve ataerkil toplum yapılarındaki inşa süreçlerini anlamada bir kaynak olarak değerlendirilebilir. Mitolojinin aktarımında insanlık tarihinin başlangıcından bu yana önemli bir işlevi olduğu görülen sanat ve seramik sanatında, mitolojik kadınların nasıl temsil edildiğinin izinin sürülmesi, kadınlık algısının tarihsel dönüşümünü gözlemlemek için önemli veriler sunmaktadır. Kadın sanatçıların konuya yaklaşımı ise, bu figürleri kendi deneyimleri, kimlikleri ve toplumsal eleştirileri doğrultusunda dönüştürerek ataerkil kodlardan sıyrılmış özgün bir perspektifle sunmaları bakımından araştırma açısından önemli görülmektedir. Bu araştırmada, mitoloji-cinsiyet ilişkisi bağlamında mitolojik kadınların sanat ve seramik sanatındaki çeşitli temsilleri farklı dönem ve sanatçılar üzerinden değerlendirilerek, çağdaş seramik sanatında mitolojik kadının temsili kadın merkezli bir yaklaşımla incelenmekte; yapılan kişisel uygulamalarla konu hem bilimsel hem sanatsal açıdan ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Mythologies, which reflect each society's worldview, belief system, social order, and value judgments, convey not only ancient stories but also a society's intellectual, moral and social codes. In this sense, mythology can be said to contain the cultural codes of gender roles. The narratives of mythological women, who appear in various roles as goddesses, sheroes, healers, sages, or seductive, destructive and frightening figures in different times and geographies around the world, can be considered a source for understanding the mythical foundations of female identity and the processes of construction in patriarchal social structures. In art and ceramics, which have played an important role in the transmission of mythology since the beginning of human history, tracing how mythological women are represented provides important data for observing the historical transformation of the perception of womanhood. The approaches of female artists to this subject is considered important for research in that they offer a unique perspective, free from patriarchal codes, by transforming these figures in line with their own experiences, identities, and social critiques. In this research, various representations of mythological women in art and ceramic art are examined through different periods and artists within the context of the mythology- gender relationship; the representation of mythological women in contemporary ceramic art is explored from a woman-centered perspective, and the subject is approached both scientifically and artistically through personal artworks.