Küresel hegemonik düzenin bir parçası olarak geçici koruma altındaki Suriyeliler üzerine çalışma yürüten STKlar: Türkiye örneği
A study on the NGOs working on the issues related to the Syrians under temporary protection: The case of Türkiye
- Tez No: 958596
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ KAĞNICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma geçici koruma altındaki Suriyeliler üzerine faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşlarını (STK) ele almaktadır. Bugün hemen hemen her alanda çalışma yürüten STK'ların faaliyetleri üzerinden odaklandıkları konu bağlamında toplumsal bir dönüşüm yaratıp yaratmadıklarını ortaya koymak amaçlanmıştır. Söz konusu tez çalışmasında nitel araştırma yöntemi kullanılarak Türkiye'de geçici koruma altındaki Suriyeliler üzerine faaliyetler yürüten STK'lar ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda 13'ü dernek 2'si vakıf statüsünde olan 15 STK ile görüşme gerçekleştirilmiştir. STK'ların 10'u ulusal 5'i hem ulusal hem uluslararası faaliyet gösteren kuruluşlardır. Saha çalışmasının bulguları bu görüşmelerden elde edilen verilere dayanmaktadır. Çalışmadan elde edilen bulgular doğrultusunda; STK'ların fon kaynakları ile hayatlarını sürdürdükleri, fon sağlayıcıların ve devletin çizdiği sınırlar içerisinde hareket kabiliyeti bulunan bir yapı oldukları sonucuna varılmıştır. Çalışma çerçevesinde STK'ların mevcut yapıları göz önüne alındığında; söz konusu bağımlılıkları nedeniyle toplumsal dönüşüm yaratamayan, sorunların ortaya çıkmasını engelleyemeyen ancak geçici ve sınırlı müdahale edebilen bir işleve sahip oldukları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study researches non-governmental organizations (NGOs) working on the Syrians under temporary protection. The main aim of the study is to question NGOs dealing with many different socio-economic problems and their activities in the context of their role in transforming political economic order. To provide empirical data for the study, interviews were conducted with the representatives of NGOs carrying out activities on the Syrians under temporary protection in Türkiye, employing the qualitative research method. In this context, interviews were conducted with representatives of 15 different NGOs 13 of which were from associations and 2 from foundations. 10 of them undertake activities at national level, and 5 of them operate at both national and international level. The findings were gathered from these interviews. The findings show that NGOs are dependent on their financial sources and have to operate within the boundaries drawn by funders and the state. The study argues that, given the current structure of NGOs, they cannot prevent the emergence of problems or produce permanent solutions due to their dependency, but can only alleviate them temporarily.