Kalsiyum oksit içeren ham maddelerin sır bünyesinde etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of raw materials containing calcium oxide on the body of glaze
- Tez No: 958617
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER ÇAKI, DOÇ. DR. AYŞE TUNALI
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Seramik yüzeylerde estetik çeşitlilik sağlayan sırlar, yalnızca görsel nitelikleriyle değil, aynı zamanda yüzeyin teknik özelliklerini belirleyen işlevsel bileşenlerdir. Seramik sırları tarih boyunca hem işlevsel hem estetik amaçlarla kullanılmış; malzeme bilgisi ve yüzey etkilerine yönelik araştırmalar ise sanatçılara yeni ifade olanakları sunmuştur. Sırın yapısında kullanılan ham maddeler, renk, parlaklık, matlık, saydamlık ve doku gibi özelliklerin oluşumunda belirleyici rol oynamaktadır. Bu çalışmada, seramik sırlarında ergitici oksit olarak görev yapan kalsiyum oksit (CaO) içeren dört farklı ham maddenin (kalsit, mermer, dolomit ve vollastonit), sır bünyesindeki etkileri açısından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışma, deneysel araştırma yöntemi temelinde yürütülmüş; sistematik sır reçeteleri oluşturularak standart, ikili ve üçlü sır sistemlerinde denemeler yapılmıştır. 1160°C'de gerçekleştirilen pişirimlerde, FFC (Fine Fire Clay) döküm çamuru kullanılmış; sırlar püskürtme ve akıtma teknikleriyle uygulanmıştır. İlk olarak standart saydam sır baz alınarak CaO kaynakları belirli oranlarda eklenmiş; ardından ikili ve üçlü kombinasyonlar test edilmiştir. Bu süreçte elde edilen sır yüzeyleri, mat, yarı mat, çatlaklı, saydam, ipek matı ve pürüzlü gibi farklı dokusal özellikler sergilemiştir. Uygulama sonuçları başarılı bulunan reçeteler, renklendirici oksitlerle renklendirilmiş ve kişisel uygulamalarda yeniden değerlendirilmiştir. Bu tez araştırması, farklı CaO kaynaklarının sır yüzeyine etkilerini inceleyerek, seramik sanatında estetik çeşitliliği zenginleştirmeye katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Glazes that provide aesthetic diversity on ceramic surfaces are not only visual elements but also functional components that determine the technical characteristics of the surface. Throughout history, ceramic glazes have been used for both functional and aesthetic purposes; research focusing on material knowledge and surface effects has offered new means of expression for artists. The raw materials used in glaze formulations play a decisive role in the formation of features such as color, gloss, mattness, transparency, and texture. In this study, four different raw materials containing calcium oxide (CaO) calcite, marble, dolomite, and wollastonite were comparatively examined in terms of their effects within the glaze structure, where CaO acts as a flux. The research was conducted using an experimental methodology, and systematic glaze recipes were developed and tested within standard, binary and ternary glaze systems. Firings were carried out at 1160°C using Fine Fire Clay (FFC) casting body, and the glazes were applied by spraying and pouring techniques. Initially, a standard transparent base glaze was used, to which the CaO sources were added in specific ratios; subsequently, combinations of these materials were evaluated. The resulting glaze surfaces exhibited diverse textural qualities, including matte, semi-matte, crackled, transparent, silky matte, and rough effects. The successful glaze recipes were enriched with coloring oxides and re-applied in personal artistic explorations. This thesis aims to contribute to the enrichment of aesthetic diversity in ceramic art by examining the effects of different CaO sources on glaze surface characteristics.