İngilizce yazma becerilerinin geliştirilmesinde üretken yapay zekanın kullanılabilirliği
The effectiveness of generative artificial intelligence in supporting English academic writing
  1. Tez No: 958618
  2. Yazar: İREM SAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET KİP KAYABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmada, İngilizce Öğretmenliği 1. sınıf öğrencilerinin İngilizce yazma becerilerinde üretken yapay zeka destekli öğretimin fark yaratıp yaratmadığı incelenmektir. Nitel araştırma desenine dayanan bu durum çalışması, nicel verilerle desteklenmiştir. Katılımcılar, geleneksel yazma eğitiminin ardından ön değerlendirme testi uygulanarak dört hafta süren üretken yapay zeka destekli çevrimiçi derslere katılmıştır. Süreç sonunda son değerlendirme testi ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler tematik analizle değerlendirilmiştir.Araştırma kapsamında, üretken yapay zekanın fikir üretme, yazının organizasyonu, güçlü argüman geliştirme ve eleştirel düşünme gibi yazma sürecinin temel aşamalarında ne tür katkılar sunduğu değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda, öğrencilerin üretken yapay zekaya yönelik algıları, bu araçlarla yaşadıkları öğrenme deneyimleri ve yazma becerilerine ilişkin görüşleri derinlemesine incelenmiştir. Bulgular, katılımcıların üretken yapay zekayı yazma sürecinde genel olarak olumlu karşıladığını göstermektedir. Geri bildirim sunma, fikir üretme, yazı organizasyonu ve eleştirel düşünmeyi destekleme gibi yönleri vurgulanmıştır. Bununla birlikte bazı öğrenciler, güvenilirlik ve tembellik gibi risklere dikkat çekmiştir. Sonuçlar, üretken yapay zekanın öğretmen rehberliğinde harmanlanmış öğrenme ortamlarına entegre edildiğinde yazma becerilerinin gelişimine anlamlı katkılar sağlayabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study explores whether generative artificial intelligence supported instruction makes a difference in the English writing skills of first-year English teachers. This research is designed as a qualitative case study and supported by quantitative data. The research involved students who first received traditional academic writing instruction and took a pre-test. After pre-test, they participated in a four-week online writing course supported by GenAI tools. At the end of the process, a post-test and semi-structured interviews were conducted. The data were analyzed through thematic analysis. The study examined how GenAI contributed to key stages of the writing process, such as idea generation, organization, developing strong arguments, and critical thinking. Students' perceptions, their learning experiences with GenAI, and their views on its impact on their writing were explored in depth. Findings revealed that participants generally held positive attitudes towards using GenAI in their writing processes. They particularly emphasized the tool's usefulness in providing feedback, supporting structure, enhancing creativity, and fostering critical thinking. However, some students also raised concerns about reliability and the risk of overdependence. Overall, the results suggest that when integrated into blended learning environments with proper teacher guidance, GenAI tools can meaningfully support the development of academic writing skills.