Sosyal bilgiler derslerinde akran destekli öğretim uygulamalarının öğrencilerin empatik eğilim düzeylerine etkisi
The effect of peer supported teaching practices in social studies courses on students' empathic tendency levels
- Tez No: 925939
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada akran destekli öğretim uygulamalarının ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin empatik eğilim düzeylerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Karma araştırma yöntemlerinden birleştirme deseniyle yürütülen bu araştırmanın nicel boyutunda öğrencilerin empatik eğilimlerinin nasıl etkilendiği, nitel boyutunda da akranların ilişkilerinin nasıl etkilendiği ve akran destekli öğrenmeyle ilgili görüşleri incelenmiştir. Deneysel desenlerden ön test son test tek gruplu deneysel desenin kullanıldığı bu çalışmada akran destekli öğretim uygulamalarıyla sosyal bilgiler dersleri altı hafta boyunca işlenmiştir. Çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmiş olup Gaziantep ilinde bir ilkokulda öğrenim gören 26 dördüncü sınıf öğrencisinden oluşmuştur. Toplam 10 hafta süren uygulamada nicel verilerin toplanması için ön test ve son test olarak Kılınç (2021) tarafından geliştirilen Empatik Eğilim Ölçeği, nitel verilerin toplanması için de araştırmacı tarafından geliştirilen Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılmıştır. Akran destekli öğretim uygulamalarıyla altı hafta boyunca sosyal bilgiler dersleri işlenmiş, bu derslerde uygulanacak ders planları araştırmacı tarafından Sosyal Bilgiler Öğretim Programı (2018)'na uygun olarak hazırlanmıştır. Ders planlarının uygulanma aşamasında akran desteğinin sağlanması, öğrencilerin birbirlerine daha rahat destek olabilmeleri ve heterojen gruplamaların yapılması için İlköğretim Öğrencilerine Yönelik Öğrenme Stilleri Ölçeği (AÖS-İ) uygulanmıştır. Altı hafta boyunca uygulanan akran destekli öğretim uygulamalarının sonunda araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak nitel veriler toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS programının PASW 18.0.0 sürümü kullanılmıştır. Analizlerin sonucunda Empatik Eğilim Ölçeğinin ön test ve son test verilerinde ortalamalar yükselmiştir ancak anlamlı fark bulunamamıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. İçerik analizinde öğrencilerin cevaplarından hareketle kodlamalar yapılmış, kodların ortak noktasına göre kategoriler oluşturulmuştur. İçerik analizinde en yüksek frekansa sahip kodlar grup, eğlence ve duygularını fark etme olmuştur. İçerik analizinin sonucunda akran ilişkilerinin olumlu yönde etkilendiği, empatik eğilimin geliştiği ve öğrencilerin uygulamaya ilişkin görüşlerinin olumlu olduğu, uygulamayı sevdikleri ve eğlendikleri sonucuna ulaşılmıştır. Nicel verilerdeki ortalama yüksekliği ve nitel veri sonuçları incelendiğinde akran destekli öğretim uygulamalarının empatik eğilim düzeylerini geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Yapılacak çalışmalarda akran destekli öğretim uygulamalarının daha uzun süre olacak şekilde planlanabileceği, deney ve kontrol gruplarıyla planlanacak çalışmalar yapılması ve kullanılan ölçek için yabancı uyruklu öğrencilere çeviri desteği sunulması önerilmiştir. Yapılan çalışmanın araştırmacılara, akran destekli öğrenmeyi uygulayacaklara ve literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of peer-supported teaching practices on the empathic tendency levels of fourth-grade primary school students. This study, which was conducted with a combined research method design, examined how students' empathic tendencies were affected in the quantitative dimension, and how peer relationships were affected and their opinions about peer-supported learning in the qualitative dimension. In this study, where a pre-test-post-test single-group experimental design was used among experimental designs, social studies courses were taught with peer-supported teaching practices for six weeks. The study group was selected with the purposive sampling method and consisted of 26 fourth-grade students studying at a primary school in the province of Gaziantep. In the 10-week application in total, the Empathic Tendency Scale developed by Kılınç (2021) was used as a pre-test and post-test to collect quantitative data, and the Semi-Structured Interview Form developed by the researcher was used to collect qualitative data. Social studies courses were taught with peer-supported teaching practices for six weeks, and the lesson plans to be applied in these courses were prepared by the researcher in accordance with the Social Studies Curriculum (2018). The Learning Styles Scale for Primary School Students (AÖS-I) was applied to ensure peer support during the implementation of the lesson plans, to enable students to support each other more easily, and to create heterogeneous groupings. At the end of the peer-supported teaching practices implemented for six weeks, qualitative data were collected using a semi-structured interview form developed by the researcher. The PASW 18.0.0 version of the SPSS program was used in the analysis of quantitative data. As a result of the analyses, the means increased in the pre-test and post-test data of the Empathic Tendency Scale, but no significant difference was found. Content analysis was used in the analysis of qualitative data. In the content analysis, coding was made based on the students' answers, and categories were created according to the common points of the codes. The codes with the highest frequency in the content analysis were group, entertainment, and noticing their feelings. As a result of the content analysis, it was concluded that peer relations were positively affected, empathic tendency developed, and students' opinions about the practice were positive, they liked the practice, and they had fun. When the average height in the quantitative data and the qualitative data results were examined, it was concluded that peer-supported teaching practices improved empathic tendency levels. It has been suggested that peer-supported teaching practices can be planned for a longer period of time, that studies with experimental and control groups can be conducted, and that translation support be provided to foreign students for the scale used. It is thought that the study will contribute to researchers, those who will implement peer-supported learning, and the literature.