Anadolu Üniversitesi Öğrenci Bilgi Sistemi: Anadolu Mobil uygulaması kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the Usability of Anadolu University Student Information System: Anadolu Mobile application
- Tez No: 958628
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÜRGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma, Anadolu Üniversitesi'nin Anadolu Mobil uygulamasının kullanılabilirliğini ve tasarım unsurlarını değerlendirmeyi amaçlamıştır. Çalışmada, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında, başlangıçta 16,088 gönüllü öğrenciden çevrimiçi anketlerle veri toplanmış, eksik veriler ve kalite kontrolleri sonrası analizler 15,970 öğrenciyle yürütülmüştür. Kullanılan araçlar arasında Demografik Bilgi Formu, Sistem Kullanılabilirlik Ölçeği (SUS) ve Mobil Uygulama Kullanılabilirlik Ölçeği (MAUS) yer almaktadır. Analizlerde Kruskal-Wallis testleri, Dunn post-hoc testleri ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular, SUS ortalamasının 56,56 olduğunu ve zayıf kullanılabilirlik algısına işaret ettiğini göstermiştir. MAUS ortalaması ise 182,6 ile tasarımın orta-iyi düzeyde algılandığını ortaya koymuştur. Demografik faktörler (cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, teknolojik bilgi düzeyi, kullanım sıklığı) kullanılabilirlik algısını önemli ölçüde etkilemiştir. SUS ve MAUS puanları arasında zayıf-orta düzeyde pozitif bir ilişki bulunmuştur. Sonuçlar, uygulamanın kullanılabilirlik açısından eksiklikleri olduğunu, ancak tasarım unsurlarının belirli alanlarda olumlu algılandığını göstermektedir. Navigasyonun sadeleştirilmesi ve görsel tasarımın iyileştirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the usability and design elements of Anadolu University's Anadolu Mobile application. Data was collected through online surveys during the 2024-2025 academic year, initially from 16,088 volunteer students. After data cleaning and quality checks, analyses were conducted with 15,970 participants. The instruments used included a Demographic Information Form, the System Usability Scale (SUS), and the Mobile Application Usability Scale (MAUS). Statistical analyses involved Kruskal-Wallis tests, Dunn post-hoc tests, and Spearman correlation analysis. The results showed an average SUS score of 56.56, indicating a poor usability perception. The MAUS average score was 182.6, reflecting a moderate-to-good perception of the design. Demographic factors (gender, age, education level, technological proficiency, and usage frequency) significantly affected usability perception. A weak to moderate positive correlation was found between SUS and MAUS scores. The findings suggest that while the application has usability shortcomings, certain design elements are positively perceived. Recommendations include simplifying navigation and improving visual design.