Hava sahası egemenliği ve hukuki sınırları: Kavramsal temeller, tarihsel analiz ve gelecek perspektifleri
Airspace sovereignty and legal baundaries, conceptual foundations, historical analysis and future perspectives
  1. Tez No: 958634
  2. Yazar: ZEYNAB KARIMOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN GÜNEYSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Uluslararası hukuk çerçevesinde, her devlet kendi kara parçası ve kara sularının üzerindeki hava sahasında tam ve münhasır egemenlik hakkına sahiptir. Söz konusu egemenlik, devletlere yabancı sivil ve askeri hava araçlarının ülke hava sahasına girişini kontrol etme, izin verme ya da yasaklama yetkisi tanır. Ancak bu egemenlik, uluslararası hava trafiğinin güvenliği ve iş birliği gereklilikleri doğrultusunda belirli kurallara tabi tutulur. Devletler egemenliklerini kullanırken, hava sahasının barışçıl ve güvenli kullanımını sağlayacak şekilde hareket etmekle yükümlüdür. Ne kadarda hava sahasının barışçıl olarak kullanılması gerektiği uluslararası hukukta kabul görse de bizler bu kuralların ihlal edildiği ile karşılaşmaktayız. Hava sahasının ihlalleri genellikle askeri veya casusluk amaçlı gerçekleşir ve uluslararası ilişkilerde gerginliklere neden olabilir. Uluslararası hava hukuku çerçevesinde, devletler hava sahalarını korumak için çeşitli tedbirler alabilirler. Günümüzde teknolojik gelişmelerle birlikte hava egemenliği ve hava sahası korunması konuları daha da önem kazanmaktadır. Özellikle bu gelişmeler hava trafik yönetimi, hava trafik kontrol sistemleri üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Çalışmamızda tüm bu konular detaylı bir şekilde incelenmiş, hava sahasının önemi ve tehditlere açık bir alan olduğu ele alınmıştır. Aynı zamanda bu alanın korunması için ulusal ve uluslararası alanda neler yapılabilir konusu açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Under international law, each state has full and exclusive sovereignty over its own territory and the airspace above its territorial waters. This sovereignty authorizes states to control, permit or prohibit the entry of foreign civil and military aircraft into their airspace. However, this sovereignty is subject to certain rules in line with the safety and cooperation requirements of international air traffic. In exercising their sovereignty, States are obliged to act in a manner that ensures the peaceful and safe use of airspace. Although it is recognized in international law that airspace should be used peacefully, we encounter violations of these rules. Violations of airspace are often for military or espionage purposes and can cause tensions in international relations. Under international air law, states can take various measures to protect their airspace. Today, air sovereignty and airspace protection issues are becoming more important with technological developments. Especially these developments have a great impact on air traffic management and air traffic control systems. In this study, all these issues have been examined in detail, and the importance of airspace and the fact that it is an area open to threats have been discussed. At the same time, it is tried to explain what can be done nationally and internationally to protect this area.