Doğru akım özdirenç yönteminde görünür özdirençle dönüşük özdirenç arasındaki dönüşümler
Transforms between apparent resistivity and transformed resistivity in direct current method
  1. Tez No: 95864
  2. Yazar: ÖZNUR ZORLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Bu çalışmada, jeofizikte elektrik Özdirenç yönteminde tam schlumberger elektrot dizilimi için kullanılan çeşitli değerlendirme yöntemleri (model eğriler, yardımcı eğriler, ardışık yaklaşım yöntemi, Dar-Zarrouk eğrileri, Modefiye çekirdek fonksiyonları ve dönüşük özdirenç fonksiyonları ile değerlendirme yöntemleri) karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. Yöntemlerden bazıları dönüşük özdirenç ortamında çalışırken bazıları da görünür özdirenç ortamında uygulanmaktadır. Bu nedenle görünür özdirenç ile dönüşük özdirenç arasındaki dönüşüm bağıntıları temel alınarak her bir yöntemin uygulanabilme kolaylığı, değerlendirme hıza ile tabaka aynmlılığmdaki başarıları karşılaştırılmalı olarak sulanmıştır. Çalışma iki aşamada yapılmıştır. Birinci aşamada; kuramsal olarak oluşturulan veriler kullanılmıştır. İkinci aşamada Bandırma-Dutlimam bölgesinde yapılan arazi çalışma verileri değerlendirilerek sonuçlar karşılaştınlmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda değerlendirme hızı, tabaka aynmlığı ve kullanılma kolaylığı açısından ardışık yaklaşım yöntemi ile görünür özdirenç ortamında çalışmanın daha uygun olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Various interpretation methods (model curves, auxiliary curves, successive approach method, Dar-Zarrouk parameters, modified kernel functions and interpretation methods with resistivity transform functions) were investigated comparatively for the full Schlumberger electrode configuration in the geophysical resistivity method. Whereas some of the methods work in the resistivity transform medium and the others function in the apparent resistivity medium. Every one of the methods was tested comparatively for the application conveniences, interpretation speeds with the successes in layer resolutions through the usage of the transform equations between the apparent resistivities and resistivity transform functions for this purpose. Works were carried out in two stages. Derived theoretical data were used in the first stage. The survey data of the Bandirma-Dutliman region were evaluated and compared in the second stage. As the result of these works, the successive approach method working in the apparent resistivity medium was found to be more appropriate with respect to evaluation speed, layer resolution and application conveniences