Prefabrik yapıların tasarımında rijit düğüm noktası teşkili
Rigidity design of connections for precast concrete structures
  1. Tez No: 95865
  2. Yazar: OĞUZ CELEP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ZAFER ALKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
IV ÖZET Bu yüksek lisans çalışmasında, beton prefabrik yapıların tasarımında tekrarlanan- tersinir yükler altında moment aktaran birleşimlerin teşkili ve hesap yöntemleri incelenmiştir. Bu çalışma yedi bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde prefabrik yapıların kullanım alanları ile yerinde dökme betonarme binalara göre avantajları ve en çok uygulanan birleşim tipleri anlatılmıştır. İkinci bölümde, düğüm noktası seçimi ve dizaynında dikkat edilmesi gereken konulara değinilmiştir. Üçüncü bölümde, ülkemizde ve dünyada en çok kullanılan moment aktaran birleşim detaylarının oluşturulması hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde, yeni deprem şartnamesinde beton prefabrikasyona ait kurallar ile TS9967 ve PCI 'da moment aktaran çerçevelere ait bilgiler verilmiştir. Beşinci bölümde ise, Orta Doğu Teknik Üniversitesinin moment aktaran birleşimler üzerinde yapmış olduğu deneyler ve sonuçlar anlatılmıştır. Altıncı bölümde, sayısal bir örneğin yeni şartnameye göre çözümü ile, PCI 'ya göre karşılaştırılması yapılmıştır. Son bölümde ise, ülkemizdeki şartnamelerin ( ABYYHY / 1998 ve TS9967) bu konudaki eksiklikleri ve bu tür birleşim teşkilinde dikkat edilmesi gereken özellikler yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT In this thesis work, designing of the moment resisting connections of concrete precast structures with repeating-reversible loads and calculation methods have been investigated. This study consists of seven chapters. In the first chapter, the use area of concrete precast structures, the advantages against at the classic methods and the types of connections which are most used have explained. In the second chapter have described choosing the connections and the principles of choosing the right connection while designing. In the third chapter, is about the moment resisting connections, which are most used in our country and at the world have been investigated. In the fourth chapter, the rules about the precast concrete in the new“Specification for Structures to be Built in Disaster Areas / 1998”with TS9967 (Design, Construction and Direction Methods for Precast Reinforced and Prestressed Concrete Elements, Structures and Buildings) and the principles of moment resisting frames investigated at the PCI (Precast and Prestressed Concrete Institute). In the fifth chapter, the experiments about the moment resisting connections and the results have been given which made at METU. In the sixth chapter, an example has been sold with“Specification for Structures to be Built in Disaster Areas / 1998”and the same example has been sold with PCI and then the results are compared.nı And in the last chapter, the lacks of precast concrete building in“Specification for Structures to be Built in Disaster Areas / 1998”at our country and the properties which have of carefully about while making an precast concrete connection.