İzmir kent çeperindeki toplu konut üretim sürecinin kuzey aksı örneğinde incelenmesi
Analysis of housing estate development process on İzmir city bound aries in the sample case of İzmir north axe
- Tez No: 95866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
n ÖZET İzmir Büyükkent Bütünü 1950'lerde 4 km iken, 1950'lerde yapılan Marshall yardımından sonra ülkenin batısında yaşanan hızlı kentleşme sürecinden nasibini almış ve 1985'li yıllara gelindiğinde İzmir Kent Bütünü 35 km'ye ulaşmıştır. 1950'li yıllarda gelişmeye başlayan sanayi, beraberinde önüne geçilemez göçleri, kentlerde nüfus patlamasını ve denetlenemeyen kent makroformu geüşimini getirmiştir. Ekonominin büyümesi iş potansiyelinin fazlalığı göçleri arttırmış bunun sonucu olarak kentlerin mekansal büyümesi kentin dış çeperlerinin, konut ihtiyacının karşılanmasma yönelik alternatif çözüm olarak geliştirilen gecekondu olgusuyla karşılaşmasına neden olmuştur. Artan nüfusun konut ihtiyacının karşılanmasında nitel ve nicel açıdan yetersiz kalınması sonucu kentin dış çeperlerinde hızla çoğalan gecekondu bölgeleri ve kentin dış çeperlerine yığılan konut talebi, kent makroformunu oluşturan akslar ve bu aksları oluşturan belde belediyelerinin önemini arttırmıştır. izmir'in önemli bir gelişim aksı olan kuzey aksında sanayi ve konut ağırlıklı kullanımlar yer verilerek planlar oluşturulmuştur. İşçi sınıfi ile dar gelirli grupları barındıracağı öngörülen çalışma alanında çarpık yapılaşmayı, gecekondulaşmayı, düzensizliği önlemek ve işçi sınıfinı iyi bir yaşam düzeyine ulaşabilmesini sağlamak için toplu konut üretimine ağırlık verilmiştir. Kuzey aksında yer alan ve 1992 yılından sonra belediye olmuş Seyrek, Koyundere, Asarlık, Ulukent, Harmandalı beldeleri çalışma alanım oluşturmaktadır. Çalışma alanındaki belde belediyelerinin konut potansiyeli oldukça yüksektir. Bu çalışmada adı geçen beldelerde konut yapmış/yapacak 84 kooperatifin uygulamaları incelenerek kuzey aksında 1992-2000 tarihleri arasında üretilen toplam konut sayısının bulunması, konut çevrelerinin kalitesinin incelenmesi, kuzey aksının taşıyacağı toplam nüfusun İzmir kent nüfusu ile karşılaştırılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla yapılan çalışma 7 bölümden oluşmaktadır, İlk bölümde çalışmanın amacı, konunu önemi ve ele alınış biçimi açıklanmaktadır.in İkinci bölüm Türkiye'de toplu konut kooperatifleri kanalıyla konut üretiminin dönemlere ayrılarak incelenmesine, 1984 Toplu Konut Yasası ve sonrasındaki gelişmelerin ülke genelinde değerlendirilmesine ayrılmıştır. Üçüncü bölümde İzmir kentinin gelişiminde önemli rol oynayan planlama çalışmaları detaylı olarak incelenmiştir. Nazım İmar Planlarının kentin gelişimini yönlendirmedeki etkinliği ve kentin gelişme hızını yakalamaktaki başarısı karşılaştırmalı olarak değerlendirilerek ortaya konmaya çalışılmıştır. Planlama çalışmalanndan başka, kentin gelişimim yönlendirmede ve belirlemede etken olduğu düşünülen yasal düzenlemeler ve göç olgusu bu bölümde açıklanmaktadır. Dördüncü bölümde İzmir'de konut kooperatifi uygulamalarının tarihsel gelişimi ve genel nitelikleri incelenmektedir. Beşinci bölümde ise İzmir kent makroformunu oluşturan aksların genel özellikleri değerlendirilerek Kuzey Aksı örneğinde, belde belediyelerinin oluşum ve gelişimi süreçleri irdelenmiştir, izmir Kuzey aksında kooperatifler yoluyla konut sunumunu ve kullanıcıların sosyo ekonomik özelliklerini oluşturulan konut çevrelerinin kalitesini değerlendirebilmek üzere konut kooperatfflerinin yöneticilerine uygulanan anketin bulgularının açıklanmasına ayrılmıştır. Altıncı bölüm olan genel değerlendirme bölümünde çalışma alanında yer alan belde belediyelerine ait toplanan bilgilerin, yapılan hesaplama çalışmalarının toplam değerlerinin bulunması yer almaktadır. Sonuç bölümünde ise kooperatiflerin konut yapımı aşamalarında karşılaştıkları sorunlara ve belediyelerin konutlar bittikten sonra yaşadıkları problemlere yer verilmektedir. Konut kooperatifleri yoluyla gelecek/gelen nüfus büyüklüğünün gereksinim duyacağı kentsel-sosyal teknik altyapı alanının elde edilen verilerle karşılaştırılarak değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT During 1950's while the total area of Izmir Metropolitan was 4 km, as a result of increasing development of west of Turkey after famous Marshall aid, it had reached 35 km in 1985. Developing industrialization, which started in 50's, had brought unstoppable migration, booming of the population and uncontrolled city macro form. As a result of the booming economy and overloading work potential, which were accelerated immigrations; the city had faced the concept of illegal and“quick -fit”buildingf constructions. The parts of the city and its local municipalities where accommodate these buildings and form the city axes had gained importance due to incapability of meeting the increased building requirements from qualitative and quantities aspects. In the north axe, one of the impotant axes of tamir, the plans which take industrial and housing purposes as priority had been made. In order to improve life standarts of the labour class and prevent the city from illegal occupation of these“quick-fit”houses, construction of multi-buildings, which labour class and low incomer groups were assumed as tenants, became important. Seyrek, Koyundere, Asarhk, Ulukent, Harmandalı cuimties, which take place in the north axe, are the main study area. The housing potential in aforementioned areas are quite high. The aims of this study are to investigate the applications of 85 co-operative housing associations which had built in aforementioned areasi the number of constructed building at the north axe, quality of their building environments and the total number of population the north axe can accommodate by comparing with the İzmir central city population. This work contains seven chapters. In Chapter I, impotance of the subject and its investigation process are explained.In Chapter n, construction of houses in different eras by using co-operative housing associations, 1984 multi-housing law and developments in its afterwards have been investigated. The planing works, which play an impotant role in development of Izmir, is mentioned in Chapter HI. Efficiency of the Verse Improvement Plans and their success to cath up development speed of the city are shown by comparisons. Apart from these planing works, the regulations and concept of the immigration, whic are thought as important factors in the leading and defining development of the city, are explained. In Chapter IV, the historical backgrounds of co-operative housing associations applications and their general features are investigated. The axes which form the Î7mir macro form and their features in the example of the North axe and developing of the local municipalities have been assessed in Chapter V. The results of survey which was applied the managers of the buildings to investigate the socio-economic characteristics of tenants and the quality of building environments are shown. In Chapter VI, the general review, the data collected from local municipalities and main results of the estimations take place. In conclusions! the problems of the co-operative housing associations in building areas and local municipalities when buildings were completed are mentioned. The technical infrastructure pouplation, who will/have come via cooperation houses, will require was investigated.