Matematiğin benimsenmesinde veya benimsenememesinde etkili olan faktörlerin incelenmesi
Examining the faktors affecting the adoption or non-adaption of mathematics
  1. Tez No: 958681
  2. Yazar: ABDULKADİR SEVİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı matematiğin bireyler tarafından benimsenmesinde veya benimsenememesinde etkisi olduğu düşünülen durumların ilk aşamada nitel bir yaklaşımla incelenmesi ve bu doğrultuda bir ölçme aracı geliştirilerek nicel bir yaklaşımla daha büyük ölçekte katılımcılar aracılığıyla daha geniş perspektiften belirlenmesidir. Araştırmada karma araştırma yöntemlerinden sıralı araştırıcı tasarım kullanılmış olup, nitel aşamada durum çalışması; nicel aşamada ise ilişkisel tarama yöntemi benimsenmiştir. Araştırmanın nitel aşamasında 52 birey yer alırken, nicel aşamada 451 öğrenci, 374 öğretmen ve 380 farklı meslek grubundan olmak üzere toplam 1205 birey yer almıştır. Veri toplama aracı olarak nitel veriler için yarı yapılandırılmış görüşme formu, nicel veriler için ise araştırmacılar tarafından geliştirilen“Matematiğin Benimsenmesinde Etkili Olan Faktörler Anketi”kullanılmıştır. Nitel veriler içerik analizi yöntemiyle, nicel veriler ise SPSS programında betimsel istatistikler, t-testleri, varyans analizi ve korelasyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları bireylerin matematiği benimseme ve benimsememe nedenlerinin öğretmen yaklaşımı, bireysel başarı düzeyi ve çevresel faktörlerden etkilendiğini ortaya koymuştur. Katılımcıların büyük çoğunluğu öğretmen yaklaşımının matematiği benimsemeyi zorlaştırdığını belirtmiştir. Ayrıca matematiğin zor ve kaygı verici bir ders olduğu algısı yaygın bulunmuştur. Bununla birlikte olumlu tutumların matematik başarısıyla pozitif ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları bağlamında öğretmenlerin tutumlarını olumlu yönde destekleyen ve öğrencilerin duygusal deneyimlerini güçlendiren matematik öğretim programlarının geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the factors influencing the adoption or rejection of mathematics by individuals. At the first stage, qualitative approaches were employed to explore individuals' experiences, and based on these findings, a measurement tool was developed to collect quantitative data for a broader perspective. A sequential exploratory mixed-methods design was used. In the qualitative phase, data were gathered from 52 participants through a case study approach; in the quantitative phase, a total of 1205 participants took part, including 451 students, 374 teachers, and 380 individuals from various professions. A semi-structured interview form was used as the qualitative data collection tool, while the Factors Affecting the Adoption of Mathematics Questionnaire, developed by the researcher, was used for the quantitative phase. Qualitative data were analyzed through content analysis, whereas quantitative data were evaluated using descriptive statistics, t-tests, variance analysis, and correlation analysis via SPSS. The findings revealed that teacher attitudes, individual achievement levels, and environmental factors play a decisive role in the adoption of mathematics. The majority of participants reported that teacher attitudes reinforced negative perceptions of mathematics. Furthermore, mathematics was commonly perceived as a“difficult and anxiety-inducing”subject, while positive attitudes were found to be positively correlated with mathematics achievement. Based on the results, it is recommended to develop instructional programs that support teachers' positive attitudes and strengthen students' emotional experiences in mathematics learning.