Lisans öğrencilerinin sosyal medya bağımlılığı ve fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesi
Investigation of univesity students social media addiction and physical activity levels
- Tez No: 958685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZHAN BAVLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada lisans öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı ile öğrencilerin fiziksel aktivite düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama metodu tercih edilmiştir. Çalışmaya Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu kampüsündeki 5 farklı fakülteden (Mühendislik Fakültesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Turizm Fakültesi) 784 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Demografik bilgi Formu, Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği-Yetişkin Formu (SMBÖ-YF), Fiziksel Aktivite Düzeyi Anketi (Kısa Formu)”kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 22 istatistik programında gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda katılımcıların sosyal medya bağımlılığı ve fiziksel aktivite düzeylerinin düşük olduğu, sosyal medya bağımlılığının cinsiyet ve fakülte değişkenine bağlı olarak anlamlı farklılaştığı, fiziksel aktivite düzeylerine göre en yüksek puana Spor Bilimleri Fakültesinde okuyan bireylerin sahip olduğu belirlenmiştir. Çalışmada son olarak sosyal medya bağımlılığı ve fiziksel aktivite düzeyleri arasında negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sosyal medya kullanım süresi arttıkça bağımlılık düzeyinin de arttığı ve fiziksel aktivite düzeyinin azaldığı belirlenmiştir. Bu nedenle sosyal medya kullanımını daha dengeli hale getirmek için üniversite çapında“dijital detoks günleri”,“ekransız saatler”veya“hareketli saatler”gibi uygulamalar hayata geçirilmesi uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between social media addiction and physical activity levels of undergraduate students. For this purpose, the relational screening method was preferred from quantitative research methods. 784 students from 5 different faculties (Faculty of Engineering, Faculty of Architecture and Design, Faculty of Fine Arts, Faculty of Sports Sciences, Faculty of Tourism) at Çanakkale Onsekiz Mart University Terzioğlu campus participated in the study voluntarily.“Demographic Information Form, Social Media Addiction Scale-Adult Form (SMBS-YF), Physical Activity Level Survey (Short Form)”were used as data collection tools in the study. Data analysis was carried out in SPSS 22 statistics program. As a result of the study, it was determined that the social media addiction and physical activity levels of the participants were low, social media addiction differed significantly depending on the gender and faculty variable, and the highest score according to physical activity levels was obtained from individuals studying at the Faculty of Sports Sciences. Finally, a negative and significant relationship was found between social media addiction and physical activity levels in the study. It has been determined that as the duration of social media use increases, the level of addiction increases and the level of physical activity decreases. Therefore, it would be appropriate to implement university-wide practices such as“digital detox days”,“screen- free hours”or“active hours”to make social media use more balanced.