Ortaokul öğrencilerinin sosyal duygusal öğrenme becerilerini geliştirmeye yönelik psikoeğitim programının etkililiği
The effectiveness of a psychoeducation program to promote middle school students' social emotional learning skills
  1. Tez No: 958687
  2. Yazar: DİLARA KINA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN KARACAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin sosyal duygusal öğrenme (SDÖ) becerilerini geliştirmeye yönelik olarak geliştirilen psikoeğitim programının (SDÖPP) öğrencilerin SDÖ becerileri ve okul bağlılık düzeyleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma, zayıf deneysel desenlerden eşleştirilmemiş kontrol gruplu desen ile yürütülmüştür. SDÖPP, araştırmanın yürütüldüğü okulda yapılan ihtiyaç analizine dayalı olarak geliştirilmiştir. Program, deney grubuna haftada bir oturum olmak üzere 10 hafta boyunca uygulanmıştır. İzleme ölçümlerinin ardından, benzer içerikli bir program kontrol grubuna da uygulanmıştır. SDÖPP'nin etkililiğini değerlendirmek amacıyla deney ve kontrol gruplarından SDÖ becerileri ve okul bağlılığına yönelik ön test, son test ve izleme ölçümleri alınmıştır. Ayrıca, deney grubu öğrencilerinin SDÖ beceri gelişimi, velileri ve öğretmenleri tarafından doldurulan davranışsal gözlem listeleri aracılığıyla değerlendirilmiştir. Ek nitel veriler ise öğrenciler, veliler ve öğretmenlerle ayrı ayrı gerçekleştirilen odak grup görüşmeleri yoluyla toplanmıştır. Eş zamanlı olarak, deney grubu öğrencilerinin veli ve öğretmenleriyle de ayrı ayrı üçer oturumdan oluşan destekleme programı gerçekleştirilmiştir. Bu programın etkililiği, uygulama sonrasında veliler ve öğretmenlerle yapılan ayrı odak grup görüşmeleri ile değerlendirilmiştir. Nicel analizlerde, grup içi farkları incelemek için Wilcoxon işaretli sıralar testi, gruplar arası farkları incelemek için ise Kruskal–Wallis testi kullanılmıştır. Davranışsal gözlem listelerinde, uygulama öncesi ve sonrası puan değişimleri analiz edilmiş; odak grup görüşmeleri ise içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma, SDÖPP'nin öğrencilerin SDÖ becerilerini geliştirmede etkili olduğunu, ancak okula bağlılıkta anlamlı bir artış sağlamadığını ortaya koymuştur. Davranışsal gözlem listelerindeki puan artışları ile odak grup görüşmelerinden elde edilen nitel kanıtlar, nicel bulguları desteklemiştir. Bulgular, ilgili alan yazın çerçevesinde tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the effectiveness of the Social-Emotional Learning Psychoeducational Program (SDÖPP) on middle school students' social-emotional learning (SEL) skills and school engagement. A quasi-experimental, non-matched control group design was employed. Developed from a needs analysis at the participating school, the SDÖPP was implemented with the experimental group over 10 weeks (one session per week). Following the follow-up assessments, a program with similar content was delivered to the control group. Program effectiveness was evaluated using pre-test, post-test, and follow-up measurements for both groups on SEL skills and school engagement. The SEL skill development of experimental group students was also assessed through behavioral observation checklists completed by parents and teachers. Qualitative data were gathered through separate focus group interviews with students, parents, and teachers. In parallel, a supplementary support program of three independent sessions for parents and teachers of the experimental group was delivered, with its effectiveness assessed via separate focus group interviews. Quantitatively, the Wilcoxon signed-rank test was used for within-group differences and the Kruskal–Wallis test for between-group differences. Changes in pre- and post-intervention scores from behavioral observation checklists were analyzed, and focus group data were examined using content analysis. Results showed that the SDÖPP improved students' SEL skills but did not significantly affect school engagement. Increases in behavioral observation checklist scores and qualitative findings supported the quantitative results. The findings were discussed in light of the literature, and recommendations were provided.