Bifosfonatların indüklediği çene osteonekrozu modeli oluşturulmuş ratlarda diş çekimi sonrası osteonekrozu önlemede borik asit ve mezenkimal kök hücrelerin etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of boric acid and mesenchymal stem cells in preventing osteonecrosis after tooth extraction in rats with a jaw osteonecrosis model induced by bisphosphonates
- Tez No: 958713
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ODABAŞI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Amaç: Bifosfonatlar, kemik metabolizması bozukluğuyla ilgili birçok hastalıkta kullanılan; antirezorptif, antianjiyojenik ve tümörisidal etkileri nedeniyle tercih edilen bir ilaç grubudur. Bu ilaç grubu, çene kemiğinde yan etki olarak osteonekroza neden olmaktadır. Çalışmamızın amacı, bifosfonatların indüklediği çene osteonekrozu modeli oluşturulmuş ratlarda diş çekimi sonrası osteonekrozu önlemede borik asit ve mezenkimal kök hücrelerin etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, 24 Wistar albino rat kullanıldı. Ratlara 4 hafta boyunca haftada bir kez 0.06 mg/kg zoledronat intraperitoneal olarak uygulandı. 4. haftada ratların mandibular birinci molar dişleri çekildi ve çekim soketine yapılan uygulamaya göre ratlar dört gruba ayrıldı: kontrol, borik asit, mezenkimal kök hücre ve borik asit ile mezenkimal kök hücre kombinasyonu. Uygulamanın ardından 4 hafta izlenen ratlar, 8. haftada sakrifiye edildi. Mandibuladan elde edilen örnekler mikro-BT, histoloji ve immünohistokimya ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Bisphosphonates are widely used in the treatment of bone metabolism disorders due to their antiresorptive, antiangiogenic, and tumoricidal properties, but may cause jaw osteonecrosis as a side effect. This study aimed to evaluate the effects of boric acid and mesenchymal stem cells on preventing osteonecrosis after tooth extraction in a bisphosphonate-induced rat model. Materials and Methods: In the study, twenty-four Wistar albino rats received intraperitoneal injections of 0.06 mg/kg zoledronate once weekly for four weeks. In the fourth week, mandibular first molars were extracted, and rats were assigned to four groups based on socket treatment: control, boric acid, mesenchymal stem cells, and their combination. After four weeks, all rats were sacrificed in the eighth week. Mandibular samples were assessed via micro-CT, histology, and immunohistochemistry.