Sürekli ortamlarda titreşim
Vibration in continuum media
  1. Tez No: 95873
  2. Yazar: SERKAN DAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Teknolojideki hızlı ilerleme hayatımıza kazandırmış olduğu yeniliklerle beraber bazı problemleri de sürüklemiştir. Bu problemlerin önemli bir bölümünü titreşimler teşkil eder. Titreşimden bazı durumlarda avantajlar sağlanarak faydalanılabilmesine karşın çoğu hallerde titreşim, gerekli analizler yapılmaz ve önlemler alınmazsa büyük sorunlar doğurur. Titreşim dersleri lisans eğitimlerinde teorik olarak tek ya da çift serbestlik dereceli sistemler üzerinde yoğunlaşmış olup bu sistemler sürekli ortam teşkil etmemektedirler. Bu yüzden pratikte önemli olan sürekli ortamlar yeterince anlaşılamamaktadır. Sürekli ve kesikli sistemler arasında benzer yanlar olmasına rağmen, tasarımlarda daha çok göz önünde tutulması gereken sistemler sürekli sistemler olduğundan, bu konu mühendislik uygulamalarında daha önemli olmaktadır. Sanayinin otomasyona ve modern makinelere geçişi, mühendislik tasarımlarındaki titreşim probleminin analizini daha da önemli hale getirmiştir. Sanayide kullanılan sistemlerin bir çoğu sürekli ortam tarifi içine girerler. Örneğin: kirişler, demiryolu rayları, şaftlar, köprüler... vb. Böylece sürekli ortamlarda meydana gelen titreşimlerin pratikte almış olduğu konum, bu konunun detaylı olarak incelenmesini gerektirir. Çalışmanın ilk bölümünde anlatılan konular sürekli ortamlardaki yer değiştirmelerin anlaşılabilmesi için gerekli konuları içermekte olup daha sonraki bölümlerde sürekli ortamlarda meydana gelen titreşimlerin farklı çözüm metotları ile geniş olarak incelemeleri yapılmış ve gerekli yerlerde uygulamalar verilerek konunun pekişmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Though progress in technology eases our life, it also brings some certain problems. Most of these problems turn out because of vibration. In some cases vibrations can be benefit from, when necessary analysis has not been sufficiently made and precautions not taken, it generates problems. In graduate studies, systems with one and two degrees of freedom has been focused in vibration courses however these systems are not continuum media. With this reason the subject of continuum mechanics has not been comprehended. In the view of engineering studies continuum mechanics is more important than discrete systems, although they have some similar features. Automation and modernizations in industry increase the importance of vibration analysis in engineering designs. Most of the systems in pratical applications can be determined as continuum mechanics. For example: beams, railway tracks, shafts, bridges and so oh. That is why vibrations in continuum media is an obligation to analyse in details. In the beginning of the study the subjects are about the deformations in continuum mechanics. The following parts are consist of different solutions of the vibrations in continuum media an application of these which satisfy to becom firm.