5.sınıf öğrencilerinin matematik tutumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi: Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli bağlamı
An investigation of 5th grade students' attitudes toward mathematics in terms of various variables: The case of the Türkiye Century Education Model
  1. Tez No: 958748
  2. Yazar: VOLKAN DİRİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK ALEMDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli bağlamında 5. sınıf öğrencilerinin matematik dersine yönelik tutumlarını belirlemektir. Bu araştırmanın örneklemini, 2024-2025 eğitim-öğretim yılı sürecinde Konya ili Karatay ilçesinde yer alan iki devlet ortaokulunda öğrenim gören ve basit rastgele örnekleme yoluyla belirlenen 300 beşinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma, nicel araştırma yaklaşımlarından tarama modeli doğrultusunda yapılandırılmıştır. Veri toplama sürecinde, Önal (2013) tarafından geliştirilen ve ortaokul düzeyindeki öğrencilerin matematik dersine yönelik tutumlarını değerlendirmeyi amaçlayan“Matematik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek uygulaması Mayıs 2025'te gerçekleştirilmiş; toplanan veriler SPSS yazılımı aracılığıyla çözümlenmiştir. Öğrencilerin matematik tutum puanları, bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü ANOVA ile analiz edilmiştir. Genel ortalama 3,80; standart sapma 0,83 olarak bulunmuştur ve bu değerler, öğrencilerin matematik dersine yönelik tutumlarının genel olarak olumlu olduğunu göstermektedir. Alt boyut ortalamalarının tamamının 3'ün üzerinde olması da bu durumu desteklemektedir. En yüksek ortalama“Gereklilik”, en düşük ise“Kaygı”boyutunda elde edilmiştir; bu durum, öğrencilerin matematiği önemli gördüklerini ancak bazı öğrencilerde kaygının sürdüğünü göstermektedir. Demografik değişkenler açısından yapılan analizlerde cinsiyet, okul türü, aile eğitim ve gelir durumu bakımından anlamlı fark bulunmazken, önceki yılki matematik notlarına göre anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nin öğrenci merkezli, kapsayıcı ve bütüncül eğitim yaklaşımının, öğrencilerin matematik dersine yönelik olumlu tutum geliştirmelerine katkı sunduğunu düşündürmektedir. Ancak kaygı düzeylerinin tamamen ortadan kalkmadığı göz önünde bulundurulduğunda, bu alanda daha destekleyici uygulamalara ihtiyaç duyulabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the attitudes of fifth-grade students toward mathematics lessons in the context of the Türkiye Century Education Model. The sample of this research consists of 300 fifth-grade students who are enrolled in two public middle schools in the Karatay district of Konya province during the 2024-2025 academic year and were selected through simple random sampling. The study was structured based on quantitative research approaches and in line with the survey model. In the data collection process, the“Mathematics Attitude Scale”developed by Önal (2013) was used, which aims to evaluate middle school students' attitudes toward mathematics lessons. The scale was administered in May 2025, and the collected data were analyzed using SPSS software. Students' mathematics attitude scores were analyzed using an independent samples t-test and one-way ANOVA. The overall mean was 3.80, with a standard deviation of 0.83, indicating that students' attitudes toward mathematics were generally positive. The fact that all subscale averages were above 3 also supports this finding. The highest average was obtained in the“Necessity”dimension, while the lowest was in the“Anxiety”dimension; this suggests that students view mathematics as important but that anxiety persists in some students. In terms of demographic variables, no significant differences were found in terms of gender, school type, family education, and income status, but a significant difference was found in terms of previous year's math grades. These results suggest that the Türkiye Century Education Model's student-centered, inclusive, and holistic approach to education contributes to students developing a positive attitude toward math class. However, considering that anxiety levels have not completely disappeared, it can be said that more supportive practices may be needed in this area.