Kapatılmış kalecik civa madeninin deniz sedimentleri üzerindeki etkileri (Karaburun, İzmir, Türkiye)
Effects of abandoned kalecik mercury mine on the marine sediment (Karaburun, İzmir, Turkey)
  1. Tez No: 346608
  2. Yazar: MERT TÜRKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAHA BÜYÜKIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Karaburun yarımadasının 4 km güneydoğusunda Kalecik Cıva Madeni bulunmaktadır.. Cıvanın çevresel zararlarının daha iyi anlaşılması, düşük talep ve üretim maliyetindeki artışlar nedeniyle bu madenler 1990?ların başından itibaren kademeli olarak kapatılmıştır. Bu çalışmanın amacı sedimentlerde Hg akümülasyonunun yol izlerini araştırmak, ilk kontaminasyon tarihini belirlemek ve günümüze kadar olan değişim sürecini saptamaktır. Bölge için belirlenen arkayaka değerlerinden hesaplanan kontaminasyon faktörü Hg için çok yüksek kontaminasyon derecesine karşılık gelmektedir. Cd, Zr önemli ölçüde kontaminasyon derecesine , Cu, Pb, Ni, Co, Mn, Fe, Ca, Mg, Ti,Sn, As, Y orta derece, Sb, Mo, Zn düşük-orta derecede ve Cr düşük derecede kontaminasyona sahiptir. Hg?nın Holocene maximumunda ve Medieval warm periodda artan yağışlarla denize taşındığı, küçük buzul çağlarında ise azalan yağışla beraber azaldığı belirlenmiştir. Metallerle Al `un korelasyonları ve linear bağıntıları kil minerallerinin başlıca taşıyıcı fazlardan biri olduğunu göstermektedir. Karaburun?u çevreleyen maffik kayaçların dalga erozyonu ile ve yağışlarla detrital material olarak denize taşınması söz konusudur. OrgC- normalize elementlerin orgC ile hiperbolik olarak azalması denizel organic karbonla tekrar bir dengenin kurulduğunu ortaya koymaktadır. Araştırma sahasında partiküle Hg girişinin civa madeninden gelen nehirden ziyade Karaburun kıyılarını takip ederek İzmir Körfezi?ne giren deniz suları olduğu sonucuna varılmıştır. CDOM, POM ve Hg bağıntılarının detaylı araştırılması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Kalecik mercury mine exists in 4 km southeast of Karaburun Peninsula.. These mines were abandoned gradually since beginning of 1990s. The aim of this study are to investigate the pathways of Hg accumulation in the sediments and to determine the first contamination date and the changes of sediment properties during the historical times. The contamination factor calculated from background values determined for the region corresponds to very high contamination level for Hg. Cd, Zr have serious level of contamination, Cu, Pb, Ni, Co, Mn, Fe, Ca, Mg, Ti,Sn, As, Y have medium level of contamination, Sb, Mo, Zn have low-medium level of contamination and Cr have low level of contamination. It was determined that Hg is carried to the sea by increasing rainfall at Holocene maximum and medieval warm period and that it decreased due to decreasing rainfall in small ice ages. The correlations of metals and Al and their linear relations show that clay minerals are one of the primary carrier phases. It exposes the unity of Ni,Co and Hg. The mafic rocks surrounding Karaburun are carried to the sea as detrital material by wave erosion and rainfall. OrgC- normalized elements decreasing hyperbolically with orgC emphasizes that a balance with marine organic carbon is established.. It was understood at the research field that the particulate Hg input source is the sea water entering the Izmir bay after following the Karaburun shore rather than the river coming from mercury mine. It was emphasized that CDOM, POM and Hg relations has to be examined in detail.