Jelatin / polisakkarit bazlı biyobozunur filmlerin üretimi ve kalite özelliklerinin belirlenmesi.
Production of biodegradable films based on gelatin / polysaccharide and identification of their quality characteristics
  1. Tez No: 958910
  2. Yazar: RÜMEYSA SAYGILI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN ERGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, farklı kombinasyonlarda hazırlanan tavuk jelatini ve keçiboynuzu gamı bazlı biyopolimerlerden elde edilen yenilebilir filmlerin çeşitli fiziksel özelliklerinin incelenmesine odaklanmaktadır. Çalışma kapsamında, kompozisyona ait polimer materyali olarak kanatlı sanayi artıklarından elde edilen tavuk jelatini ve keçiboynuzu gamı kullanılmıştır. Bunun yanı sıra çapraz bağ yapıcı olarak kafeik asit ve tannik asit, plastikleştirici olarak ise gliserin kullanılmıştır. Araştırmanın temel amacı, bu bileşenlerin karışım oranlarının polimer filmin yapısal, fiziksel ve fonksiyonel özelliklerine etkilerini belirlemek olmuştur. Elde edilen tavuk jelatini / keçiboynuzu gamı temelli yenilebilir filmlerde kalınlık, nem, renk, su buharı geçirgenliği, suda çözünürlük analizi ve mekanik testler gerçekleştirilmiştir. Bu analizler sonucunda; kullanılan jelatinin kaynağına göre, çapraz bağlayıcı fenolik bileşiklerin ve yardımcı polimerlerin film özellikleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkiler yarattığı belirlenmiştir. Fenolik bileşenlerin ilavesiyle; örneğin kafeik asidin mekanik dayanımda ve çözünürlükte iyileşmeler sağladığı gözlemlenirken, tannik asidin su buharı geçirgenliğini azaltma yönünde daha etkili olduğu saptanmıştır. Tavuk jelatini bazlı filmler, sığır jelatini ile karşılaştırıldığında suda çözünürlük ve mekanik özellikler bakımından daha üstün performans sergilemiştir. Bu bulgular doğrultusunda, kanatlı endüstrisinden elde edilen tavuk jelatininin yenilebilir ambalaj materyallerinin geliştirilmesinde potansiyel bir biyopolimer olarak değerlendirilebileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the investigation of various physical properties of edible films derived from chicken gelatin and locust bean gum-based biopolymers prepared in different combinations. Within the scope of the research, chicken gelatin obtained from poultry industry by-products and locust bean gum were employed as the primary polymeric components. Caffeic acid and tannic acid were incorporated as natural phenolic cross-linking agents, while glycerol was used as a plasticizer. The main objective of the study was to evaluate the effects of the compositional ratios of these components on the structural, physical, and functional properties of the resulting polymeric films. The edible films developed from chicken gelatin/locust bean gum matrices were analyzed for thickness, moisture content, color, water vapor permeability (WVP), water solubility, and mechanical properties. The results indicated that the source of gelatin, the type of phenolic cross-linker, and the presence of auxiliary polymers had statistically significant effects on the film characteristics. Specifically, the incorporation of caffeic acid improved the tensile strength and reduced the solubility of the films, whereas tannic acid demonstrated a more pronounced effect in reducing water vapor permeability. Compared to bovine gelatin-based films, the chicken gelatin-based films exhibited superior performance in terms of mechanical strength and water solubility resistance. These findings suggest that chicken gelatin derived from poultry processing waste has promising potential as a sustainable biopolymer for the development of edible packaging materials.