Savunma sanayii şirketleri ar-ge etkinlik analizi: veri zarflama analizi, malmquıst endeksi ve tobıt regresyon
R&d efficiency analysis of defense industry companies: data envelopment analysis, malmquist index and tobit regression
  1. Tez No: 958918
  2. Yazar: İLAYDA KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA ALTIPARMAK BAYKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Savunma sanayii, ürün portföyü ve kabiliyetleri ile günümüzde ülkelerin teknoloji stratejilerinin temel unsurlarından biridir. Sektörde Ar-Ge yatırımları oldukça büyük bütçelerle yönetilmekte olup yatırımın büyük olması verimlilik olarak değerlendirilme eğilimindedir. Bu tezde bu eğilimden yola çıkarak belirlenmiş 8 savunma sanayii şirketinin Ar-Ge performanslarını daha detaylı değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmada Türkiye'de savunma sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin Ar-Ge girdilerini çıktıya dönüştürme kapasiteleri veri zarflama analizi ile ölçülmüştür. Ardından zaman içindeki değişimi değerlendirmek amacıyla her şirket için 2021-2023 yılları arasındaki Malmquist Toplam Faktör Verimliliği endeksi hesaplanmıştır. Son olarak şirketlerin etkinliklerini etkileyen faktörlerin analizi için Tobit regresyon modeli kullanılmıştır. Analizler sonucu bazı şirketler mevcut kaynaklarını etkin kullanırken, bazılarının ise ciddi performans kayıpları yaşadığı gözlenmiştir. Etkinliği artan şirketlerde teknolojik değişimin yanı sıra şirket ölçeği ve yönetim yapısının da etkili olduğu değerlendirilmiştir. Ar-Ge etkinliği yatırımların büyüklüğü ile değil, bu yatırımların doğru planlama ve yönetimi ile artış göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The defense industry, with its product portfolio and technological capabilities, has become one of the core components of national technology strategies today. In the sector, Research and development (R&D) investments are managed with significantly large budgets, and the magnitude of these investments is often associated with efficiency. Based on this perspective, this thesis aims to conduct a more detailed assessment of the R&D performance of eight selected defense industry companies. In this study, the capacity of defense companies operating in Turkey to convert R&D inputs into outputs is measured using Data Envelopment Analysis (DEA). Subsequently, in order to evaluate temporal changes, the Malmquist Total Factor Productivity (TFP) index is calculated for each company for the period between 2021 and 2023. Finally, the Tobit regression model is employed to analyze the factors affecting the efficiency of these companies. The analyses reveal that while some companies utilize their existing resources effectively, others have experienced significant performance losses. It has been evaluated that in addition to technological change, company size and management structure are also effective in firms with increasing efficiency. R&D efficiency does not improve solely through the scale of investments but rather through the proper planning and management of these investments.