Neutral ve pantograph tipi diferansiyel denklemleri çözmek için integrale dayalı yeni bir hermite kollokasyon yöntemi
A new hermite collocation method based on the integral for solving neutral and pantograph type differential equations
  1. Tez No: 958919
  2. Yazar: ÖZLEM KARAAĞAÇLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞUAYİP YÜZBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tezde, lineer neutral ve pantograph tipi diferansiyel denklemlerin çözümü için Hermite polinomları kullanılarak integrale dayanan yeni bir kollokasyon metodu sunulmaktadır. Sunulan yöntemin ilk adımı olarak denklemdeki en yüksek mertebeden türeve sonlu Hermite serisi formunda yaklaşım yapılır ve bu yaklaşım matris formunda yazılır. Gerekli sayıda integraller alınarak denklemdeki diğer türevlerin ve bilinmeyen fonksiyonun yaklaşımının matris formu elde edilir. Bu matris formları ele alınan problemde yerine yazılır ve kollokasyon noktaları ile matris işlemleri kullanılarak diferansiyel denklem problemi lineer cebirsel denklem sistemine dönüştürülür. Bu cebirsel sistem çözülerek, bilinmeyen katsayılar hesaplanır. Bu katsayılar bilinmeyen fonksiyona ait yaklaşımın matris formunda yazılarak problemin çözümü bulunur. Diğer taraftan, yaklaşık çözümlerin hatasını tahmin etmek için rezidüel hata tahmini tekniği kullanılır. Rezidüel fonksiyon kullanılarak, bir hata problemi oluşturulur ve sunulan yeni yöntem ile hata problemi de çözülerek hata fonksiyonu tahmin edilir. Yöntem oluşturulduktan sonra yöntemin hesaplama verimliliğini ve hata tahmin tekniğini göstermek için sayısal örnekler çözülür. Sayısal örneklerde elde edilecek veriler, literatürden bilinen tekniklerin sonuçları ile karşılaştırılır. Elde edilen sonuçlar, yöntemin doğruluğunu ve kullanılabilirliğini gösterir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new collocation method based on integration and using the Hermite polynomials is presented for solving neutral and pantograph type differential equations. As the first step of the presented method, the highest order derivative in the equation is approximated in the form of a finite Hermite series and this approximation is written in matrix form. The matrix forms of the approximation of the other derivatives of the unknown function and the function itself are obtained by taking the necessary number of integrals. These matrix forms are substituted in the considered problem. The differential equation problem is transformed into a system of linear algebraic equations by using collocation points and matrix operations. This algebraic system is solved and the unknown coefficients are calculated. The solution of the problem is found by writing these coefficients in the matrix form of the approximation of the unknown function. On the other hand, the residual error estimation technique is used to estimate the error of approximate solutions. Using the residual function, an error problem is created and the error problem is solved with the presented new method and the error function is estimated. After the method is created, numerical examples are solved to show the computational efficiency of the method and the error estimation technique. Obtained data in the numerical examples are compared with the results of known techniques from the literature. The obtained results show the accuracy and usability of the method.