DNA konjugasyonunun bezelye proteininin teknofonksiyonel özellikleri üzerine etkisi
Effect of DNA conjugation on technofunctional properties of pea protein
  1. Tez No: 958934
  2. Yazar: TUBA BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Gıda sektöründe yüksek oranda açığa çıkan bitkisel kaynakların atıklarını değerlendirmek; kaynaklarımızı korumak, verimliliği artırmak, çevre ve insan sağlığına fayda sağlamak ve en önemlisi ülkemiz açısından ekonomik kalkınmaya olumlu katkılar sağlayabilmesi açısından çok değerlidir. Özellikle meyve ve sebze atıklarının gıda endüstrisine kazandırılması için çalışmalar yapılmaktadır. Dünya genelinde domates üretimi büyük miktarlarda tarımsal atık üretimine sebep olmaktadır. Örneğin Türkiye'de, cam altı domates atığı yaklaşık 10 milyon ton/yıl olarak raporlanmıştır. Bu miktar senede onlarca milyon ton tarımsal metabolik atık demektir; gıda teknolojisi, biyomalzeme ve kompost gibi değerli yan ürünler geliştirmek için büyük bir potansiyel sunar. Bu çalışmada, bitkisel kaynaklı bir protein olan bezelye proteininin fonksiyonel özelliklerini iyileştirmek amacıyla DNA ile konjugasyonu gerçekleştirilmiştir. Konjugasyon işlemi, Maillard tipi bağlanma prensibine dayalı olarak hem ıslak ısıtma (su banyosu) hemde mikrodalga (mW) destekli yöntemlerle uygulanmıştır. Elde edilen DNA-protein konjugatlarının çözünürlük, yağ bağlama ve su tutma kapasitesi, emülsiyon stabilitesi, jel oluşturma yeteneği, renk gibi temel teknofonksiyonel özellikleri değerlendirilmiştir. Çalışma bulgularına göre, DNA ile konjugasyon bezelye proteininin su ve yağ bağlamakapasitesini artırmış özellikle mikrodalga ile hazırlanan konjugatlarda çözünürlük ve emülsiyon stabilitesinde belirgin iyileşmeler sağlanmıştır. FTIR ve SDS-PAGE analizleriyle konjugasyonun yapısal etkileri desteklenmiş ve proteinlerin ikincil yapılarında belirgin değişiklikler gözlenmiştir. Renk analizleri ve OPA sonuçları Maillard reaksiyonunun gerçekleştiğini ve bağlanma derecesini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, DNA-protein konjugasyonu, bezelye proteinin işlevsel özelliklerini geliştirerek, özellikle gıda sanayisinde kullanılabilecek ve yenilikçi doğal katkı maddeleri geliştirilmesine olanak sağlamaktadır. Bu yaklaşım, bitkisel proteinlerin biyoyararlılığını ve teknolojik performansını artırmada umut verici bir strateji sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Evaluating the waste of plant resources, which are released in large amounts in the food sector, is very valuable in terms of protecting our resources, increasing efficiency, providing benefits to the environment and human health, and most importantly, making positive contributions to the economic development of our country. In particular, studies are being carried out to recycle fruit and vegetable waste into the food industry. Tomato production worldwide causes a large audit agreement waste production. For example, it has been reported that approximately 10 million tons/year of tomatoes under glass are thrown away in Türkiye. This amount represents tens of millions of tons of administrative waste per year, offering great potential for the launch of valuable by-products such as food technology, biomaterials and compost. This software was used to conjugate leaf protein, a plantderived protein, with DNA to determine its functional properties. The conjugation process was maintained by both heating (water bath) and microwave (mW) assisted based on Maillard type bonding. The files of the obtained DNA-protein conjugates were evaluated for their basic technofunctional properties such as oil binding and water retention capacity, emulsion stability, gel forming ability, color. According to the study findings, conjugation with DNA increased the water and oil binding capacity of pea protein, and significant improvements were achieved in solubility and emulsion stability, especially in conjugates prepared with microwave. The structural effects of conjugation were supported by FTIR and SDS-PAGE analyses, and significant changes were observed in the secondary structures of the proteins. Color analysis and OPA results revealed that the Maillard reaction occurred and the degree of binding. In conclusion, DNA-protein conjugation improves the functional properties of pea protein, allowing the development of innovative natural additives that can be used especially in the food industry. This approach offers a promising strategy to increase the bioavailability and technological performance of plant proteins.