Q-leonardo polinomları
Q-leonardo polynomials
  1. Tez No: 958941
  2. Yazar: SUDE SILA EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİM TUĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada q−Leonardo Pisano polinomları, birinci ve ikinci çeşit q−Leonardo Lucas polinomları tanımlandı ve bu polinomların özel halleri elde edildi. q−Leonardo Pisano polinomlarının q−Fibonacci polinomları ile birinci ve ikinci çeşit q−Leonardo Lucas polinomlarının birinci ve ikinci çeşit q−Lucas polinomları ile arasındaki ilişki elde edilip özel durumlarına yer verildi. q−Leonardo polinomlarının açık (explicit) formülleri elde edildi. Ayrıca negatif indisli q−Leonardo polinomları elde edilip özel durumlarına yer verildi. q−Leonardo Pisano polinomlarının Cassini ve Honsberger özdeşlikleri başta olmak üzere birçok özdeşlik ve özellikler elde edilip bu özelliklerin özel durumlarına yer verildi. q−Leonardo polinomlarının birbirleri ile arasındaki ilişkiler elde edilip bu ilişkilerin özel durumlarına yer verildi. Ayrıca q−Leonardo Pisano polinomları, birinci ve ikinci çeşit q−Leonardo Lucas polinomlarının açık üreteç fonksiyonları elde edildi. Son olarak q−Leonardo polinomlarının çeşitli toplam özellikleri elde edilip özel durumlarına yer verildi.
Özet (Çeviri)
In this study, q−Leonardo Pisano polynomials and q−Leonardo Lucas polynomials of the first and second kind are defined. Their special cases are also presented. Relationships between q−Leonardo Pisano and q−Fibonacci polynomials are established. Similarly, connections between q−Leonardo Lucas and q−Lucas polynomials are obtained. Explicit formulas for q−Leonardo polynomials are derived. Negative index polynomials are also studied. Their special cases are studied. Various identities and properties of q−Leonardo Pisano polynomials are obtained, including the major Cassini and Honsberger identities. The relationships between q−Leonardo polynomials were established, and the special cases of these relationships were presented. Generating functions are provided for q−Leonardo Pisano and both kinds of q−Leonardo Lucas polynomials. Various addition properties are also derived and their special cases are obtained.