Kent, iklim ve gıda kesişiminde topluluk bahçeleri tasarımı: Karşıyaka topluluk bahçeleri tasarım rehberi
Community garden design at the intersection of urban, climate and food systems: Karsıyaka community gardens design guideline
- Tez No: 958947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL KARAKAYA AYALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez, iklim duyarlı planlama yaklaşımı çerçevesinde kentsel gıda sistemlerinin kent planlama süreçlerindeki yeri ve görünürlüğünü tartışmaya açmaktadır. İklim krizinin kentler üzerindeki çok boyutlu etkileri, yalnızca fiziksel ve yönetsel müdahalelerle sınırlandırılamayacak kadar kapsamlı olup, aynı zamanda gıda gibi yaşamsal sistemlerin de planlama gündemine dâhil edilmesini gerekli kılmaktadır. Ancak mevcut planlama pratikleri, gıda sistemlerini çoğunlukla üretim odaklı, kırsal bir faaliyet olarak ele almakta; gıdaya adil erişim, tüketim, dağıtım ve atık yönetimi gibi halkaları kapsayan bütüncül bir yaklaşımı yeterince benimsememektedir. Bu kapsamda çalışma, iklim duyarlı planlama yaklaşımlarının gıda sistemlerini içerecek şekilde genişletilmesi gerektiğini savunmakta; bu doğrultuda, kent planlama ve gıda alanının kesişimde yazında öne çıkan kentsel tarım uygulamalarının yalnızca çevresel katkılar sağlayan teknik bir uygulama olarak değil, aynı zamanda dirençli şehirler, toplumsal müşterekler ve kolektif üretim ve dayanışma ekseninde şekillenen bir müdahale alanı olarak ele almaktadır. Kentsel tarım, bu yönüyle mekânsal bir düzenleme olmanın ötesinde, katılımcı, adil ve dirençli bir gıda sistemi için kamusal nitelikli üretim alanları yaratma potansiyeline sahiptir. Atıl alanların değerlendirilmesi yoluyla kente entegre edilen bu üretim biçimleri, Topluluk Bahçeleri Kentsel Tasarım Rehberi aracılığıyla, söz konusu eylemi yalnızca üretime indirgemeyen; müşterekleşme, katılım ve ekolojik denge gibi çok boyutlu hedefleri içeren bir planlama ve tasarım aracı olarak kurgulamaktadır. Rehber, iklim duyarlılığı perspektifinden gıda sistemlerinin kent içindeki varlığını hem kavramsal hem uygulamalı düzeyde yeniden çerçevelemekte, iklim krizine karşı daha adil, bütüncül ve sürdürülebilir kentler için tasarım temelli bir yaklaşım önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the place and visibility of urban food systems within urban planning processes through the lens of climate-sensitive planning approaches. The multidimensional impacts of the climate crisis on cities are too extensive to be addressed solely through physical and administrative interventions; they also necessitate the inclusion of vital systems such as food in planning agendas. However, current planning practices tend to treat food systems primarily as production-oriented, rural activities, and fail to sufficiently adopt a holistic approach that includes components such as fair access to food, consumption, distribution, and waste management. In this context, the study argues that climate-sensitive planning approaches should be expanded to include food systems. Accordingly, it considers urban agriculture practices- highlighted in the literature at the intersection of urban planning and food- as not merely technical interventions providing environmental benefits, but also as fields of intervention shaped around resilient cities, urban commons, and collective production and solidarity. In this regard, urban agriculture goes beyond being a spatial arrangement and has the potential to create public-oriented production spaces for a participatory, just, and resilient food system. These forms of production, integrated into the city by making use of underutilized land, are conceptualized through the Urban Design Guide for Community Gardens as a planning and design tool that does not reduce this action solely to production, but also includes multidimensional goals such as commoning, participation, and ecological balance. The guide reframes the presence of food systems within cities from a climate-sensitive perspective, both conceptually and practically, and proposes a design-based approach for more just, holistic, and sustainable cities in the face of the climate crisis.