Application of different biokinetic models to anaerobic systems
Farklı biyokinetik modellerin anaerobik sistemlere uygulanması
- Tez No: 95899
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FİLİBELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
in ÖZET Hızlı nüfus artışı ve özellikle 20. YY.' in EL yansından itibaren yaşanan yoğun endüstri fâaliyetleri beraberinde çevre kirliliğini getirmiştir. Dünyanın değişen sosyal yapısıyla çevre kirliliğinin önlenmesi için baskı grupları oluşmuştur. Çevre kirliliğinin önlenmesi çabalarında, gelişen teknolojilerden yararlanılması“Çevre Teknolojisi”adı altında yeni bir sektör meydana getirmiştir. Çevre kirliliğinin bir boyutu olan atıksuyun arıtımı ve oluşan çamurun bertaraf edilmesinde uygulanan arıtma yöntemleri geliştirilerek, ekonomik çözümler aranmaktadır. Günümüzde en ekonomik arıtma yöntemlerinden biri olarak anaerobik antma teknolojisi gösterilmektedir. Bu yüksek lisans tez çalışmasında; anaerobik r^eaktörjerin jtasarımı, işletimi ve proses kontrolünde önemli rol oynayan kinetik sabitlerin belirlenmesi hedeflenmektedir. Bugüne kadar yaygın olarak kullanılan kinetik modellerin yam sıra, yeni kinetik model uygulamaları da tartılmaktadır. DEÜ Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü'nde daha önce yapılan bir çalışmada pilot ölçekte işletilen bir anaerobik çürütücüden elde edilen veriler kullanılarak, bu kinetik modellerin uygulaması yapılmıştır. Model sonuçları yorumlanarak anaerobik çürütücüler için uygulanabilecek biyokinetik modeller tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Rapidly increasing population and industrialization have lead to an increased environmental pollution. Changes in social structure of the World have brought about the make up of some pressure groups against this increase in environmental pollution. The use of high developing technology in prevention of environmental pollution has brought forth a new sector called“Environmental Technology”. A part of environmental pollution control, wastewater treatment and sludge disposal methods have been developed for economical solutions. Today, anaerobic treatment technology is shown to be one of the most economical techniques in wastewater and sludge treatment. In this master thesis, it is aimed to determine the biokinetic coefficients, which play a central role in anaerobic process design, control and operation. In addition to commonly used ones, some new biokinetic models are also introduced in this thesis. Data collected from a pilot plant anaerobic thermophilic digester, which was operated previously in Environmental Engineering Department, were evaluated using these mathematical models. Based on these evaluations, some models, which can be applied to anaerobic thermophilic digesters, were proposed.