An investigation and evaluation of blockchain based authentication methods
Blokzincir tabanlı kimlik doğrulama yöntemlerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 959019
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Son yıllarda blokzincir tabanlı kimlik doğrulama protokolleri ve merkeziyetsiz alternatifler, geleneksel şifre tabanlı sistemlerin güvenlik ve kullanılabilirlik sınırlamaları nedeniyle ön plana çıkmıştır. Literatürde çoğu çalışma yalnızca kendi yönteminin özgün uygulamasını sunmakta, farklı blockchain tabanlı kimlik doğrulama tekniklerini çoklu kriterler üzerinden sistematik şekilde karşılaştıran çalışma sayısı oldukça azdır. Bu tezde, EVM uyumlu akıllı sözleşmeler ile sıcak cüzdan, donanım cüzdanı, çoklu imza (multisig), NFT tabanlı kimlik doğrulama ve hesap soyutlama (Account Abstraction) yöntemleri geliştirilmiş ve testnet ortamında uygulanmıştır. Her yöntem, doğrulama hızı, güvenlik, kullanıcı deneyimi, ölçeklenebilirlik, karmaşıklık, gizlilik, merkeziyetsizlik, donanım bağımlılığı ve geleceğe uyumluluk gibi nicel ve nitel kriterlere göre çok boyutlu olarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, multisig ve donanım cüzdanlarının yüksek güvenlik sağladığını; sıcak cüzdanlar ile NFT tabanlı kimlik doğrulamanın hız ve erişilebilirlik avantajına sahip olduğunu göstermektedir. Hesap soyutlama ise esneklik ve sosyal kurtarma gibi ileri seviye özellikleriyle öne çıkmaktadır. Her yöntemin avantaj ve dezavantajları uygulama senaryosuna ve risk profiline göre değişmekte, bazı durumlarda hibrit modeller en dengeli çözümü sunabilmektedir. Bu çalışma, şifresiz, güvenli ve merkeziyetsiz kimlik doğrulama sistemlerine geçiş sürecine katkı sağlamayı, uygulama geliştiriciler ile araştırmacılar için güncel ve karşılaştırmalı bir rehber sunmayı ve gelecek nesil kimlik mimarileri için temel oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, blockchain-based authentication protocols and decentralized alternatives have come to the forefront due to the limitations of traditional password-based systems in both security and usability. While most existing studies focus on implementing their own methods, there remains a clear lack of systematic, multi-criteria comparative evaluations of alternative blockchain-based authentication techniques. This thesis systematically implements and benchmarks five user authentication methods—hot wallets, hardware wallets, multisignature schemes, NFT-based identity verification, and account abstraction—using EVM-compatible smart contracts on a blockchain testnet. Each method is analyzed across a range of quantitative and qualitative criteria, including authentication speed, security, user experience, scalability, complexity, privacy, decentralization, hardware dependency, and future-proofing. The results demonstrate that multisignature and hardware wallet authentication offer robust security, while hot wallets and NFT-based approaches provide advantages in speed and accessibility. Account abstraction stands out for its flexibility and advanced features such as social recovery. Each method exhibits distinct strengths and limitations depending on application context and risk profile; in many cases, hybrid approaches may offer the best balance. This research aims to support the transition to secure, passwordless, and decentralized authentication systems, provide a current comparative reference for developers and researchers, and help lay the foundation for next-generation identity architectures.