Dinamik böbrek sintigrafisinde normal ve obstrüktif patern gösteren böbreklerin total fonksiyona katılım oranlarının kortikal böbrek sintigrafisi bulguları ile karşılaştırılması
Comparison of total renal function contribution ratios in normal and obstructive patterns on dynamic renal scintigraphy with cortical scintigraphy findings
  1. Tez No: 959060
  2. Yazar: SADETTİN VAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL UÇAK SEMİRGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Kortikal böbrek sintigrafisi (KBS), skar oluşumu, rölatif böbrek boyutu/fonksiyonu ve makroskobik anatomik yapı açısından değerli bilgiler sunmaktadır. Dinamik böbrek sintigrafisi (DBS) ise böbreklerin kanlanması, konsantrasyon fonksiyonu, ekskresyon/drenaj fonksiyonlarını değerlendiren önemli bir görüntüleme yöntemidir. İki görüntüleme yöntemi ile de böbreklerin total fonksiyona katılım oranı hesaplanabilmektedir ancak KBS bu konuda altın standart kabul edilmektedir. DBS verileri üzerinden hesaplanan oranların ise özellikle obstrüktif tipte renogram eğri paterni gösteren böbreklerde yanıltıcı olabileceğine dair literatür verileri mevcuttur. Çalışmanın amacı, DBS'de farklı renogram eğri paternlerine sahip hastalarda, standart klinik rutinde elde edilen değerler ile farklı zaman dilimlerinde hesaplanan göreceli böbrek total fonksiyona katılım oranlarının, KBS verileriyle uyumunu değerlendirmektir. KBS'nin altın standart olarak kabul edildiği bu çalışmada, DBS'den elde edilen oranların güvenilirliği ve klinik karar süreçlerinde KBS'ye ihtiyaç duyulmadan kullanılabilirliği araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza dahil edilen 43 hastaya ait yakın zamanlı elde edilmiş DBS ve KBS verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Renogram eğri paternlerine göre obstrüktif patern, obstrüksiyon şüpheli patern, nonobstrüktif dilatasyon paterni ve normal patern olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Ayrıca renogram eğri paterninden bağımsız olarak tüm hastaların dahil edildiği bir grup oluşturuldu. Hastaların DBS görüntüleri enjeksiyon sonrası 1-5. dakika zaman aralıklarında ilk olarak 15'er saniyelik görüntüler şeklinde düzenlendi. Bu görüntüler kullanılarak 15, 30, 45 saniyelik ve 1 dakikalık aralıklarda total fonksiyona katılım oranları hesaplandı (DKO). Ayrıca 1'er dakikalık görüntüler üzerinde kortikal ilgi alanı çizilerek bu ilgi alanlarından da total fonksiyona katılım oranları (KKO) hesaplandı. DBS verileri üzerinden hesaplanan total fonksiyona katılım oranları ile KBS'den elde edilen total fonksiyona katılım oranları arasındaki korelasyon incelendi. DBS standart yazılımı ile hesaplanan oranlar ile KBS arasındaki ilişki ve bizim çalışmamızdan elde edilen oranlar arasındaki ilişki değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Cortical renal scintigraphy (CRS) provides valuable information regarding renal scarring, relative kidney size, and macroscopic anatomical structure. Dynamic renal scintigraphy (DRS) is an important imaging modality that evaluates renal perfusion, concentration capacity, and excretion/drainage functions. Both imaging methods allow for the calculation of the relative contribution of each kidney to total renal function; however, CRS is considered the gold standard in this regard. Literature data suggest that the calculated ratios from DRS may be misleading, particularly in kidneys exhibiting an obstructive renogram curve pattern. The aim of this study is to evaluate the agreement between relative renal function ratios calculated from DRS at different time intervals and those obtained from CRS in patients with various renogram curve patterns, using values commonly derived in standard clinical practice. Given that CRS is accepted as the gold standard, this study investigates the reliability of DRS-derived ratios and their potential utility in clinical decision-making without the need for CRS. Materials and Methods: DRS and CRS data obtained within a close time frame from 43 patients were retrospectively evaluated. Based on renogram curve patterns, patients were categorized into four groups: obstructive pattern, suspected obstruction, non-obstructive dilation, and normal pattern. Additionally, an overall group including all patients was created regardless of renogram pattern. Post-injection DRS images between 1 and 5 minutes were initially processed into 15-second frames. Using these images, relative renal contribution ratios were calculated at 15, 30, and 45 second, as well as 1-minute intervals. Moreover, cortical ROIs were drawn on 1-minute frames, and the contribution ratios were also calculated based on these regions. The correlation between the ratios derived from DRS and those obtained from CRS was analyzed.