Türk haritacılık tarihinde Ali Macar Reis ve atlası: Kartografik incelemeler
Ali Macar Reis and his atlas in Turkish cartographic history: Cartographic reviews
- Tez No: 959095
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tarihimizde dünyaya adını duyurmuş pek çok harita bilgini bulunmaktadır. Bu bilim insanlarını ve eserlerini incelemek, araştırma yapılan dönemin şartlarına göre zor olabilmekteydi. Son dönemlerde ise insanların merakları doğrultusunda haritaları inceleyebilecekleri ve karşılaştırma yapabilecekleri teknolojiler kullanılmaya başlanmıştır. Böylece tarihi haritaların sergilenmek dışında anlaşılması da mümkün olmuştur. Bu çalışmada; haritacılık kavramı üzerine bilgiler verilip Türk haritacılığının günümüze kadar geçen süredeki gelişmelerinden bahsedilmiş, saraya sunduğu 6 bölgesel ve 1 tane dünya haritasıyla Türk kartografyasında önemli bir yere sahip olan Ali Macar Reis ve eserlerinin hakkında bilgilendirmeler yapılmıştır. Tarihi haritaların yorumlamasında yardımcı olarak kullanılacak olan MapAnalyst programının içeriği ve kullanım bilgileri verilmiştir. Uygulamada farklı ölçeklerdeki 7 harita MapAnalyst yazılımında bulunan referans harita“OpenStreetMap (OSM)”ile her bir haritada doğruluğuna inandığımız kontrol noktaları eşleştirilip eserlerin; ölçeği, dönüklüğü, kayma vektörleri ve konum hataları gibi bilgiler elde edilmiştir. Bu bilgiler gene MapAnalyst programıyla görselleştirilip kartografik açıdan incelenmiş ve sonuçları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, many renowned cartographers from our region have made significant contributions to the world. Studying these scholars and their works has often been challenging due to the historical conditions under which they conducted their research. However, in recent years, technological advancements and growing public interest have enabled more detailed examination and comparison of historical maps. As a result, these maps are no longer only display artifacts, but are now valuable tools for scholarly interpretation. This study provides an overview of the concept of cartography and outlines the development of Turkish cartography from its early stages to the present day. Particular attention is given to Ali Macar Reis, a prominent figure in Turkish cartographic history, who presented six regional maps and one world map to the Ottoman court. The paper also introduces MapAnalyst, a software tool used to aid in the interpretation of maps. The study explains the software's functions and practical applications. In the practical section of the study, seven maps of varying scales were examined using MapAnalyst. Control points believed to be accurate were selected from each map and aligned with the reference map, OpenStreetMap (OSM). From this alignment, key cartographic data such as scale, rotation, displacement vectors, and positional errors were derived. These metrics were then visualized using MapAnalyst and examined from a cartographic perspective. The results of this analysis are presented and discussed.