Sustainable real estate development: A comparative analysis of green building practices in Türkiye
Sürdürülebilir gayrimenkul gelişimi: Türkiye'de yeşil bina uygulamalarının karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 959101
  2. Yazar: AMİNA NAIMOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN HARAVON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Gayrimenkul sektörü, tüketicilerin çevresel farkındalığının artmasıyla birlikte giderek daha fazla sürdürülebilirliği benimsemektedir. Bu çalışma, Türkiye'de sürdürülebilir gayrimenkul geliştirme sürecindeki zorlukları ve fırsatları incelemekte ve yeşil bina uygulamalarının yerel bağlamlarda geliştirilmesine ve uygulanmasına odaklanmaktadır. Karşılaştırmalı bir araştırma yaklaşımı kullanılarak, çalışmada çeşitli sektörlerden vaka analizleri değerlendirilmiş ve yeşil binaların çevresel, sosyal ve ekonomik etkileri analiz edilmiştir.Analiz, tarihsel gelişmelerden günümüz hükümet girişimlerine kadar uzanmakta; yasal kısıtlamalar, finansal sınırlamalar ve kamu algısının yetersizliği gibi başlıca engelleri ortaya koymaktadır. Bu sorunlar, piyasa eğilimlerindeki değişimler ve Türk gayrimenkul sektöründeki geleneksel düşünce tarzıyla daha da pekişmektedir. Bu çalışma, sürdürülebilir sonuçlara ulaşmak için stratejik ve proje düzeyinde bütünleşik yaklaşımların gerekli olduğunu göstermektedir. Ayrıca, LEED ve BREEAM gibi küresel sürdürülebilirlik standartlarının Türk bağlamına uygun hale getirilmesinin önemine ve ÇEDBİK gibi sistemler aracılığıyla bu sürecin nasıl desteklenebileceğine dikkat çekmektedir.Elde edilen bulgular, sürdürülebilir kentsel gelişim üzerine yapılan tartışmalara katkı sağlamakta ve Türkiye'de yeşil binaların benimsenmesini artırmak için uygulanabilir öneriler sunmaktadır. Bu çalışma, çevresel hedefleri desteklerken aynı zamanda uzun vadeli ekonomik ve sosyal faydaları teşvik eden sürdürülebilir inşaat uygulamalarına dair değerli içgörüler sunmaktadır. Anahtar Kelimeler Sürdürülebilir gayrimenkul, yeşil bina, sertifikalı yapılı çevre, sürdürülebilir mülk, gayrimenkul geliştirme, değerleme, çevresel etki, enerji verimliliği
Özet (Çeviri)
The real estate sector is increasingly embracing sustainability as a consumer's environmental awareness. This study examines the challenges and opportunities for sustainable real estate development in Türkiye and focuses on the development and application of green building practices in local contexts. Using a comparative research approach, the paper evaluates various case studies from different sectors to assess the ecological, social and economic impacts of green buildings. The analysis extends from historical developments to modern government initiatives and identifies key obstacles such as regulatory restrictions, financial restrictions and limited public perceptions. These issues are strengthened by changes in advertise patterns and traditionalist considering within the Turkish genuine domain industry. This ponder appears that vital and project levels are required to attain maintainable results. It too highlights how imperative it is to adjust worldwide maintainability benchmarks such as LEED and Research Establishment Environmental Assessment Method to the Turkish setting through systems such as the Chedi balance. The findings contribute to a broader discourse on sustainable urban development and provide practical recommendations for improving the adoption of green buildings in Türkiye. This study provides valuable insight into sustainable construction to support environmental goals and simultaneously promote long-term economic and social benefits. Keywords Sustainable real estate, green building, certified built environment, sustainable property, real estate development, valuation, environmental impact, energy efficiency