Biyofilik tasarım ilkeleri bağlamında Mersin ticaret merkezi gökdelen binası ve yapı gruplarının incelenmesi
Examination of Mersin trade center skyscrap building and building groups in the context of biophilic design principles
  1. Tez No: 959132
  2. Yazar: BELMA ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ASLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Landscape Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada Mersin ili kent merkezinde bulunan ve kent için oldukça önem arz eden aynı zamanda dünyanın ilk ve tek betonarme gökdeleni olma özelliğini de taşıyan MERTİM Tower binası biyofilik tasarım yaklaşımı çerçevesinde incelenmiştir. Binanın mevcut tasarımı, 14 biyofilik tasarım parametresi açısından değerlendirilmiştir. Biyofilik tasarım parametreleri ışığında MERTİM Tower binası ve yapı gruplarını inceleyerek binanın insan-doğa ilişkisi bakımından verimliliğini ortaya koymak hedeflenmiştir. Mimar Cengiz BEKTAŞ tasarımı olan ve 1989 yapımı bu bina dünyanın ilk ve tek betonarme gökdeleni olma özelliğini de taşımaktadır. Mersin ili merkezinde oldukça hareketli bir lokasyonda bulunan ve kentin neredeyse her yerinden görünen bu yapı günümüzde atıl ve metruk bir durumdadır. Ziyaret edilmesi ve kullanılması güvenlik açısından riskli görülmektedir. MERTİM Tower yapısal özellikleri, fonksiyonel nitelikleri, çevre ile ilişkileri ve kent siluetine etkisi bakımından Mersin ilinin en önemli simgelerindendir. Bu sebeple biyofilik tasarım yaklaşımı bakımından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yapı ve çevresel ilişkilerinin dört biyofilik tasarım ilkesi açısından ve 14 biyofilik tasarım parametresine uygunluğu değerlendirilmiştir. Binanın mevcut tasarımında bu unsurlardan hangisini ne kadar barındırdığı incelenmiştir. Sonuç olarak biyofilik tasarım öğelerinin bina gruplarına ve çalışma alanlarına entegre edilmesi yönünde öneriler geliştirilmiş ve seçilen bir alanda yeniden tasarım önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the MERTİM Tower building, which is located in the city center of Mersin and is of great importance for the city and also has the distinction of being the world's first and only reinforced concrete skyscraper, was examined with a biophilic design approach. The current design of the building was evaluated in terms of 14 biophilic design parameters. By examining the MERTİM Tower building and its building groups in the light of biophilic design parameters, it was aimed to reveal the efficiency of the building in terms of human-nature relationship. Designed by architect Cengiz BEKTAŞ and built in 1989, this building also has the distinction of being the world's first and only reinforced concrete skyscraper. Located in a very busy location in the city center of Mersin and visible from almost every part of the city, this structure is currently idle and abandoned. It is not even considered safe to visit or use. MERTİM Tower is one of the most important symbols of Mersin in terms of its structural features, functional qualities, relations with the environment and its impact on the city silhouette. For this reason, it was aimed to evaluate it in terms of biophilic design approach. The conformity of the structure and environmental relations with 4 biophilic design principles and 14 biophilic design parameters was evaluated. It was examined which of these elements the current design of the building contained and to what extent. As a result, suggestions were made to integrate biophilic design elements into building groups and work areas, and a redesign proposal was presented in a selected area.