Üniversite öğrencilerinin mindfulness düzeyleri ile depresyon düzeylerinin psikolojik destek alma eğilimleri ile ilişkisinin incelenmesi
University students' mindfulness levels and depression levels and their relationship with their tendency to receive psychological support
- Tez No: 959172
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı, üniversite öğrencilerinin mindfulness (bilinçli farkındalık) düzeyleri ile depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin, psikolojik destek alma eğilimleriyle nasıl bir bağ içinde olduğunu incelemektir. Araştırmada psikolojik iyi oluşun önemli belirleyicileri olan depresyon, farkındalık ve psikolojik destek arama davranışı arasındaki etkileşimler analiz edilmiştir. Çalışma, 18 yaş ve üzeri toplam 202 üniversite öğrencisinden oluşan bir örneklem ile gerçekleştirilmiş; veri toplama araçları olarak Demografik Bilgi Formu, Beş Boyutlu Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BBFÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Psikolojik Yardım Almaya İlişkin Tutum Ölçeği-Kısa Formu (PYAİTÖ-KF) kullanılmıştır. Betimsel istatistiklerin yanı sıra korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Mindfulness düzeyi ile psikolojik destek alma eğilimi arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki bulunmuş (r = 0,273; p < 0,01), mindfulness'ın yardım alma eğilimini anlamlı şekilde yordadığı görülmüştür (β = 0,260; t = 4,879; p < 0,001). Öte yandan, depresyon düzeyi ile yardım alma eğilimi arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (r = 0,015; p = 0,835). Regresyon analizi sonucunda, bireylerin psikolojik destek alma eğilimlerinin yalnızca mindfulness düzeyi tarafından anlamlı şekilde yordandığı, depresyon düzeyinin ise bu eğilim üzerinde anlamlı bir etkisinin bulunmadığı belirlenmiştir. Elde edilen veriler, bilinçli farkındalık düzeyinin artmasının hem psikolojik destek arama davranışını desteklediğini hem de depresif belirtileri azaltmada etkili olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this master's thesis is to examine how the relationship between university students' levels of mindfulness and depression is linked to their tendencies to seek psychological support. The study analyzed the interactions between depression, mindfulness, and psychological support-seeking behavior, which are important determinants of psychological well-being. The study was conducted with a sample of 202 university students aged 18 and older; the data collection tools used were the Demographic Information Form, Five-Factor Mindfulness Scale (FFMS), Beck Depression Scale (BDS), and Attitude Toward Seeking Psychological Help Scale-Short Form (ATSPH-SF) were used as data collection tools. Descriptive statistics, as well as correlation and regression analyses, were applied. A significant and positive relationship was found between mindfulness level and the tendency to seek psychological support (r = 0.273; p < 0.01), indicating that mindfulness significantly predicts the tendency to seek support (β = 0.260; t = 4.879; p < 0.001). On the other hand, no significant relationship was found between depression level and the tendency to seek help (r = 0.015; p = 0.835). The regression analysis revealed that individuals' tendency to seek psychological support was significantly predicted only by mindfulness level, while depression level had no significant effect on this tendency. The obtained data reveal that an increase in mindfulness levels may both support the behavior of seeking psychological support and be effective in reducing depressive symptoms