Beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin kariyer farkındalığı, iş bulma kaygısı ve umutsuzluk düzeyleri arasındaki ilişki
Relationship between career awareness, job finding anxiety and hopelessness levels of physical education and sports school students
  1. Tez No: 959173
  2. Yazar: ALPER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESEN KIZILDAĞ KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı; beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin kariyer farkındalığı, iş bulma kaygısı ve umutsuzluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi test etmektir. Buna ek olarak farklı değişkenler açısından öğrencilerin kariyer farkındalığı, iş bulma kaygısı ve umutsuzluk düzeylerinin farklılaşıp farklılaşmadığı test etmek de bu çalışmanın bir diğer amacını oluşturmaktadır. Bu çalışmada ilişkisel tarama metodu kullanılmıştır. Çalışmaya 17-31 yaş arası (Ortyaş = 21.21 ± 2.16) toplam 357 Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda okuyan öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara“Kariyer Farkındalık Ölçeği (KFÖ)”,“Spor Bilimleri Öğrencilerinin İş Bulma Kaygısı Ölçeği (İBKÖ)”ve“Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ)”uygulanmıştır. Verilerin analizi için betimsel istatistikler, bağımsız gruplar için t testi, ANOVA ve Pearson Momentler Korelasyon Analizi yöntemleri kullanılmıştır. Bağımsız gruplar için yapılan t testi sonuçlarına göre cinsiyet değişkeninde KFÖ alt boyutu mesleki bilinç puanında kadın katılımcıların erkek katılımcılardan, İBKÖ toplam puanı, BUÖ alt boyutu gelecekle ilgili duygular, motivasyon kaybı, umut ve BUÖ toplam puanlarında erkek katılımcıların ortalama puanlarının kadın katılımcıların ortalama puanlarından istatistiksel olarak anlamlı bir düzeyde yüksek olduğu bulunmuştur. Sınıf düzeyine göre yapılan ANOVA analiz sonuçları KFÖ alt boyutu mesleki hazır bulunma, mesleki özgüven, İBKÖ toplam puan, BUÖ alt boyutu gelecek ile ilgili duygular, motivasyon kaybı, umut ve BUÖ toplam puan alt boyut puanlarında gruplar arasında anlamlı farklılıklar olduğunu göstermektedir. Öğrencilerin okudukları bölümlere göre yapılan ANOVA analiz sonuçlarına göre BUÖ alt boyut motivasyon kaybında gruplar arasında anlamlı bir fark olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to test the relationship between career awareness, job finding anxiety and hopelessness levels of physical education and sports school students. In addition, another purpose of this study is to test whether the career awareness, job finding anxiety and hopelessness levels of students differ in terms of different variables. Relational survey model was used in this study. A total of 357 students from School of Physical Education and Sports between the ages of 17-31 (Mean = 21.21 ± 2.16) participated in the study voluntarily. The participants were administered the“Career Awareness Scale (CAS)”,“The Sports Sciences Students' Job Finding Anxiety Scale (SSSJFAS) and the ”Beck Hopelessness Scale (BHS)". Descriptive statistics, t-test for independent groups, ANOVA and Pearson correlation analysis methods were used for data analysis. According to the t-test results for independent groups, in the gender variable, the female participants were found to be significantly higher than the male participants in the CAS sub-dimension professional consciousness score, and in the JFAS total score, BHS sub-dimension feelings about the future, loss of motivation, hope and BHS total scores, the average scores of the male participants were found to be significantly higher than the average scores of the female participants. The results of the ANOVA analysis conducted according to the grade level show that there is a significant difference between the scores of the CAS sub-dimension professional readiness, professional self-confidence, JFAS total score, BHS sub-dimension feelings about the future, loss of motivation, hope and BFS total score sub-dimension. According to the ANOVA analysis results conducted according to the departments of the students, there is a significant difference between the scores of the loss of motivation sub-dimension of the BHS sub-dimension.