Hazır giyim endüstrisinde meslek hastalıkları: kot kumlama/taşlama uygulamalarının insan sağlığı ve sosyal hayata etkileri
Occupational diseases in the ready-made garment industry: Effects of jeans sandblasting/grinding applications on human health and social life
- Tez No: 959196
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERAFETTİN SEVGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezde, hazır giyim sektöründe kot kumlama ve taşlama uygulamalarının insan sağlığı ve sosyal hayata etkileri incelenmiştir. Kot kumlama, denim kumaşlara estetik bir görünüm kazandırmak için kullanılan hızlı ve ekonomik bir yöntemdir. Ancak, bu işlemin işçiler üzerinde ciddi sağlık riskleri oluşturduğu ve sosyal yaşamlarını olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. Araştırmanın amacı, bu etkileri çok boyutlu bir bakış açısıyla değerlendirmektedir. Çalışmada, literatür taraması ve saha araştırması yöntemleri kullanılmıştır. Literatür taramasıyla küresel ve ulusal düzeyde mevcut çalışmalar değerlendirilmiş; saha araştırmasında ise işçilerin çalışma koşulları, sağlık durumları ve sosyal yaşamlarına ilişkin veriler toplanmıştır. Veriler, işçilerin kot kumlama sırasında silika maruziyetine bağlı olarak solunum yolu hastalıkları (özellikle silikozis) geliştirdiğini ve bunun işçilerin fiziksel sağlığı kadar aile ve toplumsal ilişkilerini de olumsuz etkilediğini ortaya koymaktadır. Tez sonuçları, kot kumlama işçilerinin karşılaştığı risklerin iş güvenliği standartlarının eksikliği ve denetimlerin yetersizliği ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca, çalışanların büyük bir kısmının sigortasız çalıştığı, sağlık hizmetlerine erişimde zorluk yaşadığı ve ekonomik açıdan ciddi sorunlarla karşılaştığı belirlenmiştir. Çalışma, bu sorunların çözümüne yönelik iş güvenliği önlemlerinin artırılması, alternatif üretim yöntemlerinin teşvik edilmesi ve işçi haklarının korunmasına yönelik politikaların geliştirilmesi gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of denim sandblasting and stonewashing practices in the ready-to-wear industry on human health and social life. Denim sandblasting is a fast and cost-effective method used to give denim fabrics an aesthetic appearance. However, it has been found that this process poses serious health risks to workers and adversely affects their social lives. The aim of the study is to evaluate these effects from a multidimensional perspective. The study utilized literature review and field research methods. Through the literature review, existing studies at both global and national levels were assessed, while the field research collected data on the working conditions, health statuses, and social lives of workers. The findings indicate that workers develop respiratory diseases, particularly silicosis, due to silica exposure during denim sandblasting. This not only negatively affects their physical health but also disrupts family and social relationships. The results of the thesis demonstrate that the risks faced by denim sandblasting workers are associated with the lack of occupational safety standards and insufficient regulatory inspections. Additionally, it was found that a significant portion of the workers are uninsured, face difficulties accessing healthcare services, and encounter severe economic challenges. The study suggests that increasing occupational safety measures, promoting alternative production methods, and developing policies to protect workers' rights are essential steps to address these issues.