ORTAOKUL ÖĞRETMENLERİNDE DİJİTAL OKURYAZARLIK DÜZEYİ
DIGITAL LITERACY LEVEL OF SECONDARY SCHOOL TEACHERS
  1. Tez No: 959197
  2. Yazar: MEHMET EMİN YARDIMCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ TUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
İnsanoğlu varlığını sürdürürken yaşamını daha kaliteli bir hale getirmek için çağının özelliklerini tanımak ve bu özelliklere ayak uydurmak zorundadır. 21. Yüzyılın en büyük özelliği teknolojinin hızla gelişmesidir. Gelişen teknoloji ile birlikte yaşamın her alanına hükmeden dijital cihazlar hayatımızın olmazsa olmazı haline gelmiştir. Dolayısıyla bu özellikleri bakımından çağımız dijital çağ olarak adlandırılabilir. Bu çağa ayak uydurmak için insanların dijital cihazları kullanma becerilerini geliştirmeleri gerekir. Bu becerilerin gelişmesi, dijital okuryazarlık düzeyinin belirlenip buna yönelik çalışmalar yapılmasına bağlıdır. Son zamanlarda tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 pandemisinden sonra birçok alanda dijitalleşmeye gidilmiştir ve bu süreç dijital okuryazarlığın önemini artırmıştır. Özellikle eğitim alanında gerçekleşen dijitalleşme öğretmen, öğrenci hatta velilerin de sürece uyum sağlamasını gerekli kılmaktadır. Bu proje ile uzaktan eğitime aktif katılım sağlayan öğretmenlerin dijital okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Van ili Tuşba ilçe merkezindeki ortaokul öğretmenlerinin dijital okuryazarlık düzeyini belirlemeye yönelik bir araştırma yapılmıştır ve nicel araştırma yöntemlerinden biri olan anket tekniği kullanılmıştır. Uygulanan ankette veri analizi için öncelikle IBM SPPS 22 programıyla açıklayıcı faktör analizi yapılmış, daha sonra IBM AMOS 21 programı kullanılarak doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Sonuç genel olarak değerlendirildiğinde öğretmenlerin dijital okuryazarlık düzeylerinin sıklıkla yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda ulaşılan bulgular politika yapıcılar, karar vericiler ve okul yöneticileri için önemli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In order to improve the quality of life while continuing its existence, human beings must recognize the characteristics of their era and adapt to these characteristics. The most important feature of the 21st century is the rapid development of technology. With the developing technology, digital devices that dominate every area of life have become indispensable in our lives. Therefore, our era can be called the digital age in terms of these features. In order to keep up with this age, people need to develop their skills in using digital devices. The development of these skills depends on determining the level of digital literacy and conducting studies on it. After the Covid 19 pandemic that has recently affected the whole world, digitalization has been carried out in many areas and this process has increased the importance of digital literacy. Especially in the field of education, digitalization requires teachers, students and even parents to adapt to the process. This project aims to determine the digital literacy levels of teachers who actively participate in distance education. For this purpose, a research was conducted to determine the digital literacy level of secondary school teachers in the Tuşba district center of Van province and the survey technique, one of the quantitative research methods, was used. In the applied survey, explanatory factor analysis was first conducted with the IBM SPPS 22 program for data analysis, and then confirmatory factor analysis was conducted using the IBM AMOS 21 program. When the result was evaluated in general, it was determined that teachers' digital literacy levels were often high. The findings of the research provide important data for policy makers, decision makers and school administrators.