Su ürünleri yetiştiricilerinin üretici birliklerine bakış açılarının değerlendirilmesi: Çameli örneği
Evaluation of aquaculture producers' perspectives on producer associations: Çameli example
- Tez No: 959209
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN AKHAN, DR. MUHAMMED NURULLAH ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada Denizli ili Çameli ilçesinde bulunan su ürünleri yetiştiricilerinin üretici birliklerine bakış açıları, sorunları ve memnuniyet durumları değerlendirilerek üretici birliklerine karşı genel tutumları araştırılmıştır. Çalışma kapsamında elde edilen veriler, bir anket çalışması yapılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ve ki-kare testleri kullanılmıştır. Katılımcıların yaşları incelendiğinde, %25,5'i (13 kişi) 18-35, %52,9'u (27 kişi) 35-50 ve %21,6'sı (11 kişi) 50-65 yaş aralığında olduğu, eğitim durumları incelendiğinde ise, %7,8'i (4 kişi) ilkokul, %19,6'sı (10 kişi) ortaokul, %37,3'ü (19 kişi) lise, %11,8'i (6 kişi) ön lisans ve %23,5'i (12 kişi) lisans ve lisansüstü mezunu olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların %39,7'si birliğe“mecburiyetten”üye olduğunu, %74,5'i birliklerin kendi hak ve menfaatlerini yeterince korumadığını, %86,3'ü birliklerin beklentilerini karşılamadığını ifade etmiştir. Elde edilen bulgular, kırsal üretici örgütlenmesinin mevcut durumunu anlamak ve iyileştirmek adına önemli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the perspectives, problems and satisfaction levels of aquaculture producers in the Çameli district of Denizli province towards producer unions were evaluated and their general attitudes towards producer unions were investigated. A survey was conducted for this research and data was obtained according to survey results. Descriptive statistics and chi-square tests were used in the analysis of the data. When the ages of the participants were examined, it was determined that 25.5% (13 people) were between the ages of 18-35, 52.9% (27 people) were between the ages of 35-50, and 21.6% (11 people) were between the ages of 50-65. When their educational backgrounds were examined, it was determined that 7.8% (4 people) had primary school, 19.6% (10 people) had secondary school, 37.3% (19 people) had high school, 11.8% (6 people) had an associate degree, and 23.5% (12 people) had undergraduate and graduate degrees. 39.7% of the participants stated that they became members of the union“out of necessity,”74.5% stated that the unions did not sufficiently protect their rights and interests, and 86.3% stated that the unions did not meet their expectations. The findings obtained provide important data to understand and improve the current status of rural producer organizations.