Zoysia çimi çeşit adaylarının gölge dayanımının belirlenmesi
Determination of shade tolerance in candidate Zoysia grass varieties
  1. Tez No: 959210
  2. Yazar: İBRAHİM MERT SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL SEVER MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Zoysia çimleri (Zoysia spp.) tropikal, subtropikal ve geçiş iklim kuşağında ev bahçeleri, parklar, golf ve diğer spor sahalarında yaygın kullanılan sıcak iklim çim bitkileridir. Gölge dayanımı yeşil alanlarda kullanılacak çim tür ve çeşitlerinde arzu edilen en önemli özelliklerden birisidir. Bu nedenlerle gölgeye daha toleranslı Zoysia çim çeşitlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmanın amacı yerli 27 adet hibrit Zoysia çim çeşit adaylarının 6 adet ticari şahitle ile birlikte gölge dayanımlarını belirlemektir. Araştırma Akdeniz Üniversitesi, Ziraat Fakültesi çim bitkileri araştırma ve uygulama alanında tesadüf blokları bölünmüş parseller deneme deseni düzeninde üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Gölge stresi oluşturmak için koyu yeşil renkli %70'lik gölgeleme materyali (net-file) kullanılmıştır. Kontrol uygulaması olarak, gölgeleme örtüsü bulunmayan açıkta büyümekte olan çim parselleri kullanılmıştır. Araştırma süresince iki haftada bir genel çim kalitesi, klorofil ve NDVI değerleri ve ayrıca sürgün yoğunluğu ve kök yırtılma direncine ilişkin veriler alınmıştır. Gölge stresi altında klorofil değerlerinin bazı çeşitlerde %48' e varan oranda azaldığı ve bazılarında ise %97'ye varan oranda artış gösterdiği saptanmıştır. Gölge stresinin çeşitlere bağlı olarak değişmekle birlikte genel çim kalitesini, sürgün yoğunluğunu ve kök direncini azalttığı ortaya koymuştur. Gölge stresi altında sürgün yoğunluğunun ve kök yırtılma direncinin sırasıyla ortalama %42 ve %14 oranında azaldığı bulunmuştur. Gölge stresinin genel çim kalitesini şahit çeşitlerde %75-%9 ve MJ46 ile MJ73 hariç hibrit çeşit adaylarında ise %69-%9 oranında düşürdüğü saptanmıştır. Çalışma sonucunda ticari şahit çeşitlere eşdeğer ve üstün gölge performansına sahip 10 adet yerli hibrit (MJ46, MJ100, MJ13, MJ30, MJ73, MJ79, MJ92, MJ59, MJ67 ve MJ26) tespit edilmiştir. Belirlenen bu çeşit adaylarının gölge stresi altında hala kabul edilebilir çim kalitesi ve kontrollerine yakın sürgün yoğunlukları ve kök dirençleri ile gölge alanlarda kullanım için iyi bir potansiyel sunacakları ve tescile konu olabilecekleri öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Zoysiagrasses (Zoysia spp.) are warm-season grasses commonly used in lawns, parks, golf courses, and other sports fields in tropical, subtropical, and transitional climate zones. Shade tolerance is one of the most important characteristics desired in turfgrass species and cultivars used in green spaces. For this reason, there is a need for zoysiagrass cultivars with improved shade tolerance. The aim of this study is to determine the shade tolerance of 27 local hybrid Zoysia cultivars along with 6 commercially available zoysiagrass cultivars. The research was conducted at Akdeniz University, Faculty of Agriculture, Grass Research and Application Field, using a randomized block design with split plots and three replications. To create shade stress, a shading material (net-file) with 70% reduced light transmission was used. During the course of the study, data on bi- weekly turfgrass quality, chlorophyll and NDVI values, as well as shoot density and root tear resistance, were collected. It was found that shade stress reduced overall turf quality, shoot density, and root resistance, although this varied depending on the variety. It was determined that chlorophyll values decreased by up to 48% in some cultivars and increased by up to 97% in others under shade stress. The shoot density and root tear resistance decreased by an average of 42% and 14%, respectively, under shade stress. It was determined that shade stress reduced overall turf quality by 75%-9% in commercial cultivars and by 69%-9% in hybrid cultivars, except for MJ46 and MJ73. As a result of the study, 10 local zoysia hybrids (MJ46, MJ100, MJ13, MJ30, MJ73, MJ79, MJ92, MJ59, MJ67, and MJ26) with shade performance equivalent to or better than commercial controls were identified. It is predicted that these selected candidates will offer good potential for use in shaded areas, with acceptable turf quality and, shoot density and root resistance close to their controls under shade stress, and that they may be eligible for registration.