Kadastro güncelleme çalışmalarının değerlendirilmesi
Evaluation of cadastre update studies
  1. Tez No: 959238
  2. Yazar: İLKER KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN ÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kadastro, bir ülkenin arazilerinin mülkiyet haklarını, sınırlarını ve kullanım durumunu belirlemek amacıyla oluşturulan bir sistemdir. Bu sistem içerisinde parsel ve malik üretilmektedir. Bu üretim ise Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. TKGM tarafından yürütülen bu üretim sürecinde; geçmişten günümüze kadar değişen farklı mevzuatlarda, değişik ölçü yöntemleri ile birbirinden farklı koordinat sistemlerinde kadastro paftaları üretilmiştir. Bu paftaların zaman içerisinde güncelliğini kaybetmesi, pafta altlıklarının materyallerinden ve saklanma koşullarından kaynaklı olan deformasyonlar; kadastro paftasının sahip olduğu ya da olması gereken teknik sıhhati bozmaktadır. Ayrıca kadastro çalışmalarından kaynaklı tapu sicilindeki hatalar ile mülkiyet hakkı tespitine yönelik işlemlerin tamamlanamaması; hem hukuki hem de teknik sorunlara yol açtığından, kadastro paftalarının yetersiz ve eksik bilgi barındırmasına neden olmaktadır. Bu sorunları gidermek adına 2859 Sayılı Tapulama ve Kadastro Paftalarının Yenilenmesi Hakkında Kanun çıkarılmış ve kadastro paftalarında teknik düzeltme işlemleri yapılmıştır. Bu düzeltmeler sadece pafta yenilemesi olmaktan öteye gidememiş sığ bir uygulama olarak kalmıştır. 3402 Sayılı Kadastro Kanununda değişiklikler yapılmış ikinci kadastroyu yasaklayan 22. maddesine esneklik getirilmiş kadastro yenileme ya da bir başka deyişle yenileme kadastrosu kavramları kullanılmaya başlanmıştır. Yenileme kadastrosu ile hukuksal sorunlara da girilmiş ancak bu çalışmada kısmi bir uygulama olarak kalmıştır. Daha bütünleşik ve geniş kapsamlı olması adına kadastro güncelleme kavramı ile kadastro güncelleme yönetmeliği oluşturulmuş ve buna bağlı olarak da TKGM tarafından 2018/13 (1792) sayılı Kadastro Güncelleme Çalışmaları Uygulama Genelgesini yayımlanmıştır. Bu genelge ile kadastro güncelleme çalışmalarının içerik ve kapsamı genişletilmiş; orman kadastrosu, tescil harici yerlerin tescili, intikal, ifraz vb. işlemler yapılabilir hale gelmiştir. Bu çalışmada; 2018/13 sayılı Kadastro Güncelleme Çalışmaları Uygulama Genelgesi, hem mevzuat içeriği olarak uygulanabilirlik açısından değerlendirilmiş hem de örnek bir uygulama sahası alınarak burada yapılan kadastro güncelleme çalışmaları irdelenmiştir. Örnek uygulama sahası olarak Ankara ili, Polatlı ilçesi, İnler mahallesi seçilmiştir. Bu uygulama sahasında kadastro güncelleme çalışmaları 2021-2022 yıllarında yapılmıştır. Bu çalışmalar sonrasında bazı kadastro parsellerinde meydana gelen yüzölçümü azalmasına bağlı olarak tazminat davaları açılmıştır. Devam eden hukuksal süreçler içerisinde de TKGM tarafından kısmi olarak ikinci kez kadastro güncelleme çalışmaları yapılmasına yönelik Kadastro Müdürlüğüne talimat verilmiş ve Kadastro Müdürlüğü tarafından kadastro güncelleme çalışmalarına 2024 yılında başlanılmıştır. Bu çalışmada, ikinci kez yapılan kadastro güncelleme çalışmaları hakkında da değerlendirmeler yapılmıştır. Mevzuatta noksan kalan işlemler ve bunlara yönelik önermeler, iş yapım sürecinde karşılaşılan sorunlar ile yüzölçümü değişikliğin getirmiş olduğu ağır hukuksal problemlerin çözümü adına uygulama metodolojisi ve mevzuat değişikliği ihtiyacı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cadastre is a system established to determine the ownership rights, boundaries, and land use status of a country's territories. Within this system, parcels and titleholders are produced. This production process is carried out by the General Directorate of Land Registry and Cadastre (TKGM). During this production process carried out by TKGM, cadastral maps have been produced using various measurement methods and different coordinate systems, as required by various regulations that have changed over time. The loss of currency of these maps over time, deformations caused by the materials used for the map bases, and their storage conditions negatively affect the technical accuracy that cadastral maps have or should have. Additionally, errors in the land registry records stemming from cadastral work and the failure to complete procedures for the determination of ownership rights lead to both legal and technical issues, resulting in cadastral maps containing insufficient or incomplete information. To address these problems, Law No. 2859 on the Renewal of Land Registration and Cadastre Maps was enacted, and technical correction procedures were carried out on the cadastral maps. However, these corrections remained limited and shallow, merely updating the maps without going beyond that. Amendments were made to Article 22 of the Cadastre Law No. 3402, which prohibited second cadastres, thereby introducing flexibility and allowing for the concepts of cadastre renewal or, in other words, renewal cadastre. While legal issues were also addressed through renewal cadastre, its application remained partial. To ensure a more integrated and comprehensive approach, the concept of cadastre updating was introduced, along with the Cadastre Updating Regulation, and in line with this, TKGM issued the 2018/13 (1792) Circular on the Implementation of Cadastre Updating Activities. With this circular, the scope and content of cadastre updating activities were expanded, making it possible to carry out procedures such as forest cadastre, registration of unregistered lands, inheritance transfers, subdivision, etc. In this study, the 2018/13 Circular on the Implementation of Cadastre Updating Activities is evaluated both in terms of its regulatory content and practical applicability. Moreover, a specific case study area is analyzed to examine the cadastre updating works carried out there. The chosen case study area is the İnler neighborhood in the Polatlı district of Ankara province. Cadastre updating works in this area were conducted between 2021 and 2022. Following these works, due to a decrease in the area of some cadastral parcels, compensation lawsuits were filed. During the ongoing legal proceedings, TKGM instructed the Cadastre Directorate to partially carry out a second round of cadastre updating, which commenced in 2024. This study also includes evaluations regarding the second round of cadastre updating. The study highlights deficiencies in the current regulations and proposes recommendations. It also presents a methodology for implementation and the need for legal amendments to address the issues encountered during the process and resolve the severe legal problems arising from changes in land area.