Dezavantajlı ebeveynler için öz-düzenleme programının ebeveynlik öz-düzenlemesi ve eş-düzenlemesi ile çocuğun öz-düzenlemesine etkisi
Effect of self-regulation intervention for disadvantaged parents on parental self-regulation, parent's co-regulation, and children's self-regulation
  1. Tez No: 959239
  2. Yazar: ESMA EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN AKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyo-ekonomik olarak dezavantajlı anneler için Çocukta Öz düzenleme Destekleme Programı'nın ebeveynlik öz düzenlemesine, ebeveyn-çocuk ilişkisine, ebeveyn eş düzenlemesine ve çocukların öz düzenlemelerine etkisini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön-test son-test kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir ve araştırmaya Ankara'nın Altındağ, Sincan ve Mamak ilçelerinde yaşayan sosyo-ekonomik olarak dezavantajlı anneler ve çocukları dahil edilmiştir. Buna göre, 33 anne ve çocuğu deney grubunu, 33 anne ve çocuğu ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Deney grubuna araştırmacı tarafından geliştirilen üç modül, altı oturumdan oluşan Çocukta Öz Düzenleme Destekleme Programı uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anneler tarafından doldurulan“Ebeveyn olarak Ben”ve“Ebeveyn-Çocuk İlişkisi Ölçeği”,“Ev Öğrenme Etkinlikleri Formu,”“Duygu Düzenleme Ölçeği”ile araştırmacı tarafından çocuklara bire-bir uygulanan“Baş-Ayak Parmakları-Diz-Omuz (BADO) Görevleri”ve anne-çocuk çiftlerine uygulanan“Ebeveyn-Çocuk Zorlu Görev”kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Gruplar T Testi, ANCOVA, ANOVA, Bağımlı Gruplar T Testi ve Wilcoxon Sıralı İşaretler Testi analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Çocukta Öz düzenleme Destekleme Programına katılan annelerin ebeveynlik öz düzenlemeleri ile eş düzenlemelerinin geliştiği, evde öğrenme etkinliklerinin arttığı ve programın tamamlanmasından altı ay sonra da bu etkilerin çoğunlukla sürdüğü görülürken, deney ve kontrol grupları arasında ebeveyn-çocuk ilişkisinde anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Deney grubunda yer alan annelerinin çocuklarının ise davranış düzenlemelerinin geliştiği ve bu gelişmenin program tamamlanmasından altı ay sonra da sürdüğü görülürken; deney ve kontrol grupları arasında çocukların duygu düzenlemelerinde anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Araştırmanın bulguları ilgili alan yazın bağlamında tartışılmıştır ve sonuçları özetlenerek, gelecek araştırmalara ve politika yapıcı kurum ve kuruluşlara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study examines the impact of the Children's Self-Regulation Support Program for disadvantaged mothers on parental self-regulation, the parent-child relationship, parent co-regulation, home learning activities, and children's self-regulation. Using a quasi-experimental pretest-posttest design, the sample was selected with purposive sampling. 66 mothers and their children from socioeconomically disadvantaged families in the districts of Altındağ, Sincan, and Mamak in Ankara participated (33 in the experimental group and 33 in the control group). The Children's Self-Regulation Support Program, developed by the researcher and consisting of three modules and six sessions, was delivered to the experimental group by the researcher. The data collection tools included the“Me as a Parent Scale,”the“Parent-Child Relationship Scale,”the“Home Learning Activities Form,”and the“Emotion Regulation Checklist,”all of which were completed by the mothers. The researcher administered the“Head-Toes-Knees-Shoulder (HTKS) Tasks”to the children and the“Parent-Child Challenge Task”to the mother-child dyads. For the analyses, independent-samples t-tests, analysis of variance (ANOVA), analysis of covariance (ANCOVA), and Wilcoxon tests were used. Following the intervention, mothers demonstrated significant improvements in parental self-regulation, co-regulation, and home learning activities, which mainly remained stable over the six months. However, no statistically significant difference was found in the parent-child relationship between the groups. Children's behavioral regulation also improved and remained stable at the six-month follow-up, while no significant differences in children's emotion regulation between the groups. The findings were discussed in relation to relevant literature, and the results were summarized. Recommendations for future research and policymaking were also provided.