Investigating the role of artificial intelligence in enhancing organizational performance: A meta-analysis
Yapay zekânın örgütsel performansı artırmadaki rolünün incelenmesi: Bir meta-analiz çalışması
- Tez No: 959258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUBAKAR MOHAMMED ABUBAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma, yapay zekânın (YZ) örgütsel performansı artırmadaki rolünü meta-analiz yöntemiyle incelemeyi amaçlamaktadır. YZ teknolojilerindeki hızlı gelişmeler ve bu teknolojilerin çeşitli sektörlerdeki yaygın uygulamaları göz önüne alındığında, bu çalışma, önceki araştırmaların sonuçlarını analiz ederek YZ'nin örgütsel performans üzerindeki farklı etkilerini ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu kapsamda, güvenilir uluslararası kaynaklardan seçilen 11 akademik ve bilimsel makale incelenmiş; karar alma süreçlerinin iyileştirilmesi, verimliliğin artırılması, yenilikçilik ve örgütsel hizmet kalitesinin yükseltilmesi gibi YZ'nin çeşitli etkileri değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, YZ'nin süreç otomasyonu, karar kalitesinin artırılması, maliyetlerin azaltılması ve üretkenliğin artırılması yoluyla örgütsel performansı önemli ölçüde geliştirebileceğini göstermektedir. Ayrıca bu araştırma, YZ'nin kurumsal yapıya entegrasyon sürecinde karşılaşılan zorluklar ve engeller üzerine odaklanmakta; bu engellerin aşılmasına yönelik çözüm önerileri sunmaktadır. Bununla birlikte, çalışmada YZ'nin başarılı bir şekilde benimsenmesi için kurumsal hazırlık düzeyi, çalışan eğitimi ve etik hassasiyetlerin önemi vurgulanmaktadır. Bu unsurların dikkate alınması sayesinde, kurumlar YZ teknolojilerinden daha etkin biçimde faydalanarak rekabet avantajı elde edebilir ve uzun vadeli stratejik hedeflerine ulaşabilirler.
Özet (Çeviri)
This research seeks to investigate the role of Artificial Intelligence (AI) in enhancing organizational performance using the method of meta-analysis. Given the rapid advancements in AI technologies and their widespread applications across various industries, this study analyzes the results of previous studies to identify the different impacts of AI on organizational performance. In this study, 11 scholarly and research papers from reputable international sources were gathered, and the various effects of AI in improving decision-making processes, productivity, innovation, and organizational service quality were examined. The findings suggest that AI can significantly enhance organizational performance through process automation, improving decision quality, reducing costs, and increasing productivity. Additionally, this research explores factors such as challenges and barriers to implementing AI in organizations and provides solutions to overcome these challenges. Furthermore, the study highlights the importance of organizational readiness, employee training, and ethical considerations in the successful adoption of AI. By addressing these aspects, organizations can better leverage AI to gain a competitive advantage and achieve long-term strategic goals.