Oyunlarla desteklenmiş TGA (Tahmin et-gözle-açıkla) yöntemine dayalı etkinliklerin 10. sınıf öğrencilerinin fizik (Basınç ve kaldırma kuvveti ünitesi) başarısına ve fiziğe yönelik metaforik algılarına etkisi
The effect of activities based on POE (Predict-observe-explain) method assisted with games on 10th grade students' physics (pressure and buoyant force unit) success and metaphoric perception towards physics
  1. Tez No: 584173
  2. Yazar: ŞEYMA YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİNE BARAN TÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada, Oyunlarla Desteklenmiş TGA (Tahmin Et-Gözle-Açıkla) Yönteminin 10.sınıf öğrencilerinin fizik dersi basınç ve kaldırma kuvveti ünitesindeki başarılarına ve fizik dersine yönelik metaforik algılarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma, 2018-2019 eğitim öğretim yılı güz döneminde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 10.Sınıf Bilişim Alanı sınıfında eğitim görmekte olan 17 ve Elektrik Alanı sınıfında eğitim görmekte olan 15 kişilik iki şubesinde olmak üzere toplam 32 öğrenci ile yürütülmüştür. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak, öğrencilerin başarısını değerlendirmek için araştırmacı tarafından hazırlanan Basınç Kaldırma Kuvveti Başarı Ölçeği, öğrencilerin fizik dersine yönelik olan metaforik algılarını incelemek amacıyla 15 maddelik metaforik algı formu ve öğrencilerin uygulamalara yönelik görüşlerini almak amacıyla yapılandırılmış altı sorudan oluşan görüş formu kullanılmıştır. Çalışma müfredata uygun bir şekilde 8 haftada tamamlanmıştır. Bu çalışmada kontrol ve deney grupları için ön test ve son test araştırma deseni kullanılmıştır. Basınç ve Kaldırma Kuvveti Başarı Ölçeği ön test ve son test başarı puan ortalamaları arasındaki farklar SPSS programında analiz edilmiştir. Değerlendirmede deney ve kontrol grubundaki verileri karşılaştırmak için ANOVA, ANCOVA testleri ve grup içi karşılaştırmada bağımlı gruplar t- testi kullanılmıştır. Bununla beraber, elde edilen nitel verilerin analizi için de içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Uygulamalar başlamadan önce her iki gruba da basınç ve kaldırma kuvveti ünitesi açık uçlu soru envanteri uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda deney ve kontrol grubu öğrencilerinin ön-test puan ortalamaları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF ACTIVITIES BASED ON POE (PREDICT-OBSERVE-EXPLAIN) METHOD ASSISTED WITH GAMES ON 10th GRADE STUDENTS' PHYSICS (PRESSURE AND BUOYANT FORCE UNIT) SUCCESS AND METAPHORIC PERCEPTION TOWARDS PHYSICS The purpose of this research is to investigate the effect of POE (predict-observe-explain) method assisted with games on 10th grade students' Physics lesson (pressure and buoyant force subjects) and metaphoric perceptions towards Physics. This study was conducted on Vocational and Technical Anatolian High School's 10th grade Informatics and Electric- Electronic Department students during the Fall term of 2018-2019 Education year. There are 32 participants in this study. 17 of the participants are students in Informatics Department while 15 of them are students in Electric – Electronic Department. In this study, achievement scale of pressure and buoyant force subjects aiming to measure students' success prepared by the researcher, metaphoric perceptions form scale consists of 15 items aiming to explore students' metaphoric perceptions towards Physics lesson, and six questioned structured interview form aiming to learn students' thoughts about the process were used as data collection tools. The study completed in eight weeks in accordance with the curriculum. In this study, pre-test – post-test research design was used for both experimental and control groups. Differences between pre-test and post-test of pressure and buoyant force success scale were analysed in SPSS programme. In assessment, ANOVA and ANCOVA tests were used to compare data of control and experimental groups. To make intergroup comparison dependent groups' t-test was used. In addition, content analysis technique was used to analyse qualitative data. Both groups were applied open-ended questions scale of pressure and buoyant force units before applications started. When data was analysed, there was a significant difference between students' pre-test achievement mean scores in favour of the experimental group.