Bariyatrik Cerrahi Sonrası Bireylerin Tat Koku, Hedonik Açlık, Besin Ögesi Alım Durumları İle Akdeniz Diyetine Uyum Düzeylerinin Değerlendirilmesi ve Fiziksel Aktivite İle İlişkisinin İncelenmesi
Evaluation Of Sensory Perception, Hedonic Hunger, Dietary Intake and Mediterranean Diet Compliance After Bariatric Surgery and Their Relationship With Physical Activity
  1. Tez No: 959292
  2. Yazar: HANİFE KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA TAYHAN KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bariyatrik cerrahi sonrası bireylerin tat koku duyularındaki değişimlerin, hedonik açlık düzeylerinin, besin ögesi alım durumlarının ve Akdeniz diyetine uyumlarının belirlenmesi ve fiziksel aktivite ile ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Obezite Polikliniğinde takip edilen, bariyatrik cerrahi geçirmiş, 18-65 yaş aralığındaki bireylere sosyodemografik özellikleri, sağlık bilgileri, beslenme alışkanlıkları, tat koku değerlendirilmesi için 33 soruluk Tat ve Koku Anketi, Besin Gücü Ölçeği (BGÖ), Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği (MEDAS), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ), 24 saatlik besin tüketim kaydından oluşan anket formu yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. İstatistiksel değerlendirmeler yapılmış, anlamlılık düzeyi "p0,05). Bireylerin %91,1'inde iştah değişimi, %16,8'inde koku değişikliği mevcuttur (p>0,05). Bireylerin %76,2'sinin hedonik açlığı olup, cerrahi türlerine göre RYGB'lilerin %26'sının, SG'lilerin %74'ünün hedonik açlığı mevcuttur (p>0,05). RYGB'lilerde makro-mikro besin öğesi alım ortalamaları SG'den yüksektir (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study examined taste smell changes, hedonic hunger, nutrient intake, and Mediterranean diet adherence after bariatric surgery and their relationship with physical activity. The study included bariatric surgery patients aged 18–65 at Istanbul University Obesity Clinic. Data were collected via face-to-face questionnaires on demographics, health, diet, including the 33-item Taste and Smell Questionnaire, the Power of Food Scale (PFS), the Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS), the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ), a 24-hour dietary recall. Statistical analyses were conducted with significance at p0.05). Appetite changes were reported by 91.1% and smell alterations by 16.8% (p>0.05). Hedonic hunger was present in 76.2% of participants, without a significant difference between SG and RYGB (p>0.05). Mean macro- and micronutrient intakes were higher among RYGB patients (p0.05).