Gülnar Dulatova, hayatı ve eserleri
Gülnar Dulatova, life And works
- Tez No: 959297
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLJANAT KURMANGALIYEVA ERCİLASUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Gülnar Dulatova, Alaş'ın kurucu isimlerinden biri olan babası Mirjakıp Dulatov'un daha yakından tanınması ve onunla ilgili en güvenilir bilgilere ulaşılmasında önemli bir isim olmuştur. Eserlerinde yalnızca Mirjakıp Dulatov değil, döneme hâkim olan siyasî anlayışın diğer kurbanları, onlar hakkında ulaşılan bilgi ve belgeler açısından da ayrı bir önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, Kazak edebiyatının önemli şahsiyetlerinden biri olan Alaş aydını Mirjakıp Dulatov'un kızı Gülnar Dulatova'nın hayatı ve eserlerinin incelenmesi, bu konuda yapılacak olan çalışmalara da katkı sağlamasıdır. Bu sebeple konu ile ilgili yapılan literatür taraması sonucunda elde edilen kaynaklardan yararlanılmıştır. Çalışmada Gülnar Dulatova'nın anı kitabı mahiyetindeki Şındık Şırağı (Hakikat Işığı) ve Alaştıñ Sönbes Juldızdarı (Alaş'ın Sönmeyen Yıldızları) adlı eserlerinden ulaşılan bilgilerle Dulatova'nın hayatı kronolojik olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Gülnar Dulatova has played a pivotal role in promoting a deeper understanding of her father, Mirjakıp Dulatov, one of the founding figures of the Alash movement, and in accessing the most reliable information about him. Her works are significant not only for shedding light on Mirjakıp Dulatov, but also for providing valuable documents and insights about other victims of the political environment of that period. The aim of this study is to examine the life and works of Gülnar Dulatova, the daughter of the prominent Alash intellectual and leading figure in Kazakh literature, Mirjakıp Dulatov, and to contribute to future scholarly research on this subject. To this end, relevant sources obtained through a review of the existing literature have been used. The study presents a chronological account of Dulatova's life based on the information found in her memoir-like works Şındık Şırağı (The Light of Truth) and Alaştıñ Sönbes Juldızdarı (The Eternal Stars of Alash).