Ortaokul matematik öğretmenlerinin ve öğrencilerinin birlikte öğretim hakkındaki görüşleri
Middle school mathematics teachers' and students' views on co-teaching
- Tez No: 921681
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BEKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın konusu olan birlikte öğretim, uzun zamandır uluslararası eğitim platformlarında konuşulmasına ve uygulanmasına rağmen Türkiye'de bilinirliği ve uygulaması düşük seviyede kalmıştır. Ancak birlikte öğretimin öğretmenlere ve öğrencilere sağladığı pek çok yararı bulunmaktadır; dolayısıyla da eğitimi daha kolay hale getirmektedir. Birlikte öğretim hakkında ortaokul matematik öğretmenleri ve ortaokul öğrencileriyle matematik dersleri üzerine yapılan araştırmaya literatürde rastlanmaması sebebi ile bu çalışmanın literatüre sağlayacağı katkı önemli görülmektedir. Bu araştırma birlikte öğretim uygulamasının Türkiye'de sıklıkla uygulanmamasına ve literatürdeki eksikliğine vurgu yapmaktadır. Bu problemi ele almak için bu araştırmanın amacı, ortaokul matematik öğretmenlerinin ve öğrencilerinin birlikte öğretim üzerine görüşlerini almak ve birlikte öğretimi geliştirebilecek önerilerde bulunmaktır. Araştırmanın yöntemi nitel araştırma yöntemlerinden olan durum çalışmasıdır. Araştırmanın çalışma grubu kolay ulaşılabilir (convenient) durum örneklemesi ile seçilmiş, Ankara'da bulunan MEB'e bağlı özel bir uluslararası okulda matematik öğretmenliği yapmakta olan ve birlikte öğretim tecrübesi olan 5 öğretmenden ve birlikte öğretim yapılmış ve yapılmamış sınıflarda bulunan toplam 9 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmaya literatür taraması yapılarak başlanmıştır. Literatür taramasının ardından katılımcı olan öğretmen ve öğrencilerden veri toplanmıştır. Veri, öğrencilerden ve öğretmenlerden birebir görüşmelerle cevaplanan formların sonucunda elde edilmiştir. Görüşme formu araştırmacı tarafından gözlemlerinin ve literatür taramasının sonucunda oluşturulmuştur. Öğretmenler için oluşturulan form; 7 adet öğretmeni tanımaya yönelik ve 15 adet görüş almaya yönelik olmak üzere toplam 22 sorudan oluşmaktadır. Öğrenciler için hazırlanan formda ise 5 adet açık uçlu soru bulunmaktadır. Araştırmanın sonucunda elde edilen veriler literatürü destekler nitelikte olup öğrenciler ve öğretmenlerin birlikte öğretimi faydalı bulduğu görülmüştür. Bunun yanında birlikte öğretimin geliştirilmesine yönelik verilen öneriler de çalışmada listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although co-teaching, which is the subject of this research, has been talked about and implemented in international education platforms for a long time, its awareness and application has remained at a low level in Türkiye. However, co-teaching has many benefits for teachers and students; therefore, it makes education easier. Since there is no research on co-teaching conducted with secondary school mathematics teachers and secondary school students in mathematics lessons in the literature, the contribution of this study to the literature is considered important. This research emphasizes that co-teaching is not frequently implemented in Türkiye and is lacking in the literature. To address this problem, the purpose of this research is to obtain the opinions of secondary school mathematics teachers and students on co-teaching and to make suggestions that can improve co-teaching. The method of the research is a case study, which is one of the qualitative research methods. The study group of the research consists of 5 teachers who teach mathematics at a private international school affiliated with the Ministry of Education in Ankara, who have experience in co-teaching, and a total of 9 students in classes with and without co-teaching, selected by convenient case sampling. The research started with a literature review. After the literature review, data was collected from the participating teachers and students. The data was obtained as a result of the forms answered by students and teachers through one-on-one interviews. The interview form was created by the researcher as a result of his observations and literature review. Regarding the form created for teachers which consists of a total of 22 questions, 7 for getting to know the teacher and 15 for getting their opinions. The form prepared for students contains 5 open-ended questions. The data obtained as a result of the research supports the literature and ultimately showed that students and teachers found co-teaching useful. In addition, suggestions for improving co-teaching are also listed in the study.