Power, polıtıcs, and status: Aspects of genealogy in mediaeval Ireland and wales
İktidar, siyaset ve statü: Ortaçağ İrlanda ve Galler'inde soybilimi hususları
- Tez No: 959404
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DAVID N. DUMVILLE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Cambridge College
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
Tezin amacı, özellikle İrlanda ve Galler'e atıfta bulunarak, Orta Çağ'da soybilimin karakteri ve işlevi hakkında bir anlayışa ulaşmaktır. Mevcut soybilimi kaynakları bu iki bölgenin siyasi tarihinin anlaşılması açısından büyük önem taşımaktadır, ancak tarihçiler bu kaynaklardan yararlanırken soyağaçlarının eleştirel analizine çok az önem vermişlerdir. Çağdaş sosyal antropologlar tarafından sözlü soyağaçları üzerine yapılan çalışmalar, soy ağaçlarının pasif isim kayıtları olmadığını, ortaya çıktıkları toplumlarda aktif sosyal ve siyasi işlevlere sahip olduklarını göstermiştir. Benzer işlevlerin Ortaçağ Kelt kaynakları için de geçerli olduğu söylenebilir. Bununla birlikte, herhangi bir çalışma, söz konusu metinlerin sözlü değil yazılı olarak günümüze ulaştığı gerçeğini göz önünde bulundurmalı ve aktarımları sırasında meydana gelebilecek değişiklik veya genişletmeleri ana hatlarıyla ortaya koymalıdır. İlk bölümde, terminoloji ve yönteme ilişkin temel tanımlar verilerek ve çağdaş sosyal antropolojinin bulgularından yararlanılarak soybilim türüne genel bir giriş yapılacaktır. Soybilimin yapısına ilişkin bir tartışma, doğrusal soyağaçları ve bölümlere ayrılmış soyağacı şemalarındaki farklı düzeylerin işlevinin analizini içerecektir. Sözlü ve yazılı soyağaçları arasındaki ayrım yapılacak ve aktarım sırasında meydana gelen değişiklik ve genişletme süreci ele alınacaktır. Bu, İncil'deki soyağacının Ortaçağ kaynakları üzerindeki etkisinin analiz edileceği ikinci bölümde devam edecek olup, ulusal soyağacının İncil'deki soyağacı bağlamı şemalarında model olarak yer alması da buna dahildir. 'Harleian Soyağaçları' başlıklı üçüncü bölüm, Londra, British Library, MS Harley 3859'da bulunan Galler soyağacı materyalinin, Gwynedd'in İkinci Hanedanlığı ve bu belgenin hazırlanmasında esas alınan haleflerinin çıkarlarına özel bir referansla analizini içerecektir. Bu, belirli erken ortaçağ Gal krallıklarının soyağacı gruplarının yanı sıra, tartışılacağı üzere, eserin farklı içeriğini karakterize eden genel soyağacı şemasının incelenmesini içerecektir. 'Soybilim ve köken-efsanesinde Deisi' başlıklı dördüncü bölümde, Deisi'nin mevcut Ortaçağ ve erken modern İrlanda soybilim derlemelerinde ve sözde-tarihsel destan Innarba na nDeisi'deki konumu ve iki tür arasındaki olası etkileşim ele alınacaktır. Koleksiyonlarda iki ana kronolojik evre tespit edilecek ve bunlar arasındaki farklar değişen siyasi yapılar açısından açıklanacaktır. Bunu, Innarba ve diğer İrlanda kaynaklarında bulunan akrabalık grupları listelerinin analizi izleyecektir. Son bölüm, önceki bölümlerde yer alan çeşitli unsurların bir araya getirilmesine yönelik olacaktır. Bu bölümde, giriş bölümünde ele alınan genel konulara özel vaka çalışmaları ışığında değinilecektir. Bir ek, ana el yazması koleksiyonları ve soybilim azizlerinin Yaşamları'nın konumu da dahil olmak üzere, Ortaçağ İrlanda ve Galler'inden günümüze ulaşan soybilim kaynaklarının genel bir incelemesini içerecektir. Buna, soyağaçlarını içeren mevcut el yazmalarının kronolojik olarak düzenlenmiş çizelgeleri eşlik edecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of the dissertation is to reach an understanding of the character and function of genealogy in the nt idcie ages, with particular reference to Ireland and Wales. The extant genealogical sources are of great importance for an understanding of the political history of the see two regions, to this to rians have given little at attention to critic analysis of g e n e a l o g i e s when c r a wi n g on t h e i r e v i d e n c e . S t u d i e s of o r a l g e n e a l o g i e s by c o n t e mo or a r y s o c i a l a n t h r o p o l o g i s t s ^ have shown t h a t g e n e a l o g i e s are not p a s s i v e r e c o r d s of names , b u t have a c t i v e s o c i a l and p o l i t i c a l f u n c t i o n s in t h e s o c i e t i e s in which they o r i g i n a t e . Comparable f u n c t i o n s a r e a r g u ab l y d i s c e r n a b l e f o r t h e me di ae va l Ce l t i c s o u r c e s . However , any s t u d y must tak.e i n t o a cc ou nt t h e f a c t t h a t t h e l a t t e r s u r v i v e in wr i t t e n r a t h e r than o r a l medi a, and ought t o o u t l i n e the a l t e r a t i o n or e x t e n s i o n which can occur d u r i n g t h e i r t r a n smi s s i o n . The f i r s t c h a p t e r wi l l c o n s t i t u t e a g e n e r a l i n t r o d u c t i o n t o t h e genre of g e n e a l o g y , g i v i n g b a s i c d e f i n t i o n s of t e rmi n o l o g y and method and drawing on t h e f i n d i n g s of c o n t e m p o r a r y s o c i a l a n t h r o p o l o g y . A d i s c u s s i o n of t h e s t r u c t u r e of g e n e a l o g y w i l l i n c o r p o r a t e an a n a l y s i s of t h e f u n c t i o n of d i f f e r e n t l e v e l s in l i n e a r p e d i g r e e s and segment ed g e n e a l o g i c a l schemes. The d i s t i n c t i o n between o r a l and w r i t t e n g e n e a l o g i e s wi l l be made, and t h e p r o c e s s of a l t e r a t i o n and e x t e n s i o n which o c c u r s d ur i n g t r a n smi s s i o n . Thi s W i l l be c o n t i n u e d in t h e second c h a p t e r which wi l l a n a l y s e impact of o i o l i c a l genealogy on t h e mediaeval s o u r c e s , i n c l u d i n g t h e s e t t i n g of n a t i o n a l genealogy i n a b i b l i c a l g e n e a l o g i c a l c o n t e x t schemes as models. The t h i r d c h a p t e r , e n t i t l e d 'The Ha r l e i a n g e n e a l o g i e s ' , w i l l i n v o l v e an a n a l y s i s of t h e Welsh g e n e a l o g i c a l ma t e r i a l found in London. B r i t i s h L i b r a r y , MS. Har l e y 3859, wi th s p e c i f i c r e f e r e n c e to t h e i n t e r e s t s of Second Dynasty of Gwynedd and i t s s u c c e s s o r s under whose d i r e c t i o n t h e t r a c t seems to have been drawn up. Th i s w i l l i n v o l v e s t u d i e s of t h e gr oups of p e d i g r e e s of s p e c i f i c e a r l y me di a eva l Welsh kingdoms as wel l as t h e g e n e r a l g e n e a l o g i c a l scheme which, i t w il l be a r g u e d , c h a r a c t e r i z e s t h e o t h e rwi s e d i v e r s e c o n t e n t s of t h e t r a c t . The f o u r t h c h a p t e r , e n t i t l e d 'The Dei s i i n g e n e a l o g y and o r i g i n - l e g e n d ' , wi l l be c oncerned wi t h the p o s i t i o n of the Dei s i as they occur in t h e e x t a n t mediaeval and e a r l y modern I r i s h g e n e a l o g i c a l c o l l e c t i o n s and in t h e p s e u d o - h i s t o r i c a l s a g a I r inarba na n D e i s i , and t h e p o s s i b l e i n t e r p l a y between the two g e n r e s . In t h e c o l l e c t i o n s two main c h r o n o l o g i c a l p ha s e s can be d e t e c t e d and t h e d i f f e r e n c e s between them wi l l be e x p l a i n e d in t e r m s of cha nging p o l i t i c a l s t r u c t u r e s . T h i s w i l l be f o l lo w e d by an a n a l y s i s of t h e l i s t s of k i n s h i p - g r o u p s found in 1nnar ba and o t h e r I r i s h s o u r c e s . The f i n a l c h a p t e r w i l l s e r v e to draw t h e v a r i o u s e l e m e n t s of t h e p r e c e e d i n g c h a p t e r s t o g e t h e r . This wi l l t ouc h on the g e n e ra l i s s u e s d e a l t wi th in t h e i n t r o d u c t o r y c h a p t e r in t h e l i g h t of t h e s p e c i f i c c a s e - s t u d i e s . An a p p e n d i x s o u r c e s from m e d ia e va l I r e l a n d and Wales — i n c l u d i n g the main manuscrip t c o l l e c t i o n s and p o s i t i o n of genealogy s a i n t s ' L i v e s . I t wi l l be accompanied by c h r o n o l o g i c a l l y a r r a n g e d c h a r t s of t h e e x t a n t ma n u s c r i p t s c o n t a i n i n g o e n e a l o o i es. wi l l i n v o l v e g e n e ra l s u r v e y s of t h e s u r v i v i n g