Bertol Brecht'in Adam Adamdır oyunu ile Haldun Taner'in Eşeğin Gölgesi adlı oyununun karakter öğesi üzerinden incelenmesi
An analysisof Bertol Brecht's play 'A Man is a Man' and Haldun Taner's play 'The Shadow of the Donkey' in terms of character element
  1. Tez No: 959405
  2. Yazar: SEVDA KÜPELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez Bertolt Brecht'in Adam Adamdır oyunu ile Haldun Taner'in Eşeğin Gölgesi adlı oyununu epik unsurlar bağlamında karakter öğesi üzerinden incelemeyi ve karşılaştırmayı hedeflemektedir. Bu karşılaştırmanın epik tiyatro ile sosyal eleştirinin nasıl yapıldığına dair bir analiz yapma imkânı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu doğrultuda yapılan çalışma ile beraber ayrıca eserlerdeki karakterlerin toplumsal rollerini ve topluma yönelik verdikleri mesajları daha iyi anlayabilmek adına da bir analiz sunacağı düşünülmektedir. Brecht ve Taner her ikisi de 20. yüzyılın önemli tiyatro yazarlarındandır. Toplumsal eleştiriyi temel alarak dönemlerinin sosyopolitik yapısını eserlerine konu edinmişlerdir. Savaşların etkilerine, toplumsal değişimler ile insanların dönüşümlerine yönelik gözlemler yapmış ve döneminin toplumsal yapısı ile ilgili eleştirilerde bulunarak bireyin içinde yaşadığı toplumla nasıl bir etkileşim içinde olduğunu incelemişlerdir. Bu çalışma Brecht ve Taner'in karakterlerini nasıl tasarladığı, karakterlerin toplumsal eleştiriyi nasıl ortaya koyduğu ve toplumsal dönüşümü nasıl ele almış oldukları üzerine de inceleme yapma imkânı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze and compare Bertolt Brecht's Man Equals Man and Haldun Taner's The Shadow of the Donkey through the character element within the framework of epic theater. It is anticipated that such a comparison will offer a valuable analytical lens to explore how social criticism is conveyed through epic theatrical techniques. Within this context, the study further seeks to provide a deeper understanding of the characters' societal roles and the messages they convey to the audience. Both Brecht and Taner are regarded as prominent playwrights of the 20th century. By placing social criticism at the core of their work, they addressed the sociopolitical structures of their respective periods. Their plays reflect keen observations on the impacts of war, societal transformation, and the evolution of individual identity. Through these observations, they critically engaged with the social dynamics of their time and explored how individuals interact with the society they inhabit. This study will thus offer an in-depth examination of how Brecht and Taner constructed their characters as vehicles of social critique, and how these characters embody and reflect processes of societal transformation.