Exploring coding tools and their contribution to children's learning in early childhood education: A systematic literature review and parent interviews
Okul öncesi eğitiminde kodlama araçlarının ve bunların çocukların öğrenimine katkılarının incelenmesi: Sistematik bir literatür taraması ve ebeveyn görüşmeleri
  1. Tez No: 959429
  2. Yazar: MELİKE ASLAN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DR. FIONA SCOTT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Sheffield
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Son yıllarda, küçük çocuklara oyun ve eğlence yoluyla kodlama becerilerini öğretmeyi amaçlayan çeşitli dijital kodlama araçları geliştirilmiştir. Ancak, bu uygulamaların özellikleri ve çocukların öğrenme süreçlerine olan etkilerine ilişkin bilgiler oldukça sınırlıdır. Bu nedenle, bu araştırmanın amaçlarından biri, 0–8 yaş aralığındaki çocuklar için tasarlanmış mevcut dijital kodlama araçlarını sistematik bir şekilde incelemek ve bu araçların çocukların öğrenmelerine olan katkılarını değerlendirmektir. Literatürde, çocukların teknolojiye olan ilgisinin çoğunlukla aile üyelerinin teknolojiyle kurduğu etkileşim aracılığıyla geliştiği ifade edilmektedir. Bu bağlamda, erken yaşta dijital kodlama araçlarını kullanan çocukların deneyimlerini daha kapsamlı bir biçimde anlayabilmek için, ebeveynlerin kodlama ve kodlama araçlarına ilişkin tutum ve görüşlerinin dikkate alınması gerekmektedir. Bu doğrultuda, araştırmanın bir diğer amacı da, iki ebeveynle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla kodlamaya yönelik bakış açılarını ortaya koymaktır. Bu tez, karma yöntem yaklaşımı benimsenerek yürütülmüş ve alanyazındaki bazı boşlukları gidererek bilgi birikimine önemli katkılar sağlamıştır. İlk olarak, incelenen çalışmalarda öne çıkan temel sorunlar ele alınmış; ikinci olarak, dijital kodlama araçları aracılığıyla desteklenen beceriler sunulmuş ve yorumlanmıştır. Son olarak ise, ebeveynlerle yapılan görüşmelerin bulguları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
A range of digital coding tools has recently been designed to teach young children coding skills through play and fun. However, we know little about the characteristics of these apps and how effective they are in children's learning. Therefore, as one of the aims of this research, I systematically reviewed the existing literature to examine the current digital coding tools designed for young children (aged 0-8) and their contribution to young children's learning. It is also known that children's interest in technology is usually aroused by their family members' interaction with technology tools. To better understand the actual experiences of children using digital coding tools at an early age, it is necessary to consider the attitudes and views of the parents regarding coding and coding tools. Therefore, another aim of this research was to investigate the two parents' perspectives towards coding by using semi-structured interviews. This thesis addressed some gaps and made some important contributions to knowledge by using mixed methods. Firstly, some of the main issues raised by the reviewed studies were discussed. Secondly, the skills promoted by digital coding tools in the reviewed studies were presented and interpreted. Thirdly, the outcomes of the interview with parents were discussed.