Ali Zeki Bey'in Alev ve Duman romanları üzerine bir inceleme
An examination of Ali Zeki Bey's Duman and Alev
- Tez No: 959456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
daha sonra doldurulacaktır.Ali Zeki Bey; şiir, roman, hikâye ve tiyatro türünde eserler vermiş bir yazardır. Bu çalışmada hayatı ve eserleri hakkında henüz bir tez yazılmamış olan Ali Zeki Bey, Alev ve Duman romanları üzerinden incelenmiştir. Demet dergisinde yayımlanan şiirlerinden sonra Tanin gazetesinde Rum mezalimine dair makaleler yazar. Matbuat hayatından bir hastalık nedeniyle ayrılan Ali Zeki Bey, 1921 yılında Alev romanını yayımlar. Aynı yıl, İleri gazetesinde Duman romanı tefrika edilir. Alev ve Duman romanları, Çanakkale Savaşı döneminde yaşanan aşk hikâyesini konu alır. Roman ve şiirleri dışında Tanin gazetesinde yayımlanan bir hikâyesi ve tiyatro eseri de bulunan Ali Zeki Bey, matbuat hayatından nedeni bilinmeyen bir küslükle ayrılmıştır. Bu çalışmanın amacı Ali Zeki Bey'in Alev ve Duman romanlarını incelemektir. Romanların temel yapısı; olay örgüsü, anlatıcı, bakış açısı, şahıs kadrosu, zaman, mekân ve anlatım teknikleri başlıkları altında tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
daha sonra doldurulacaktırAli Zeki Bey, a writer of Cretan origin, has produced works in various literary genres, including poetry, novel, short story, and theater. In this study, the author identity of Ali Zeki Bey, whose life and works have not yet been written, will be examined through his novels Alev and Duman. Ali Zeki Bey commenced his press life with the poems he published in Demet magazine. After his poems published in Demet magazine, he wrote articles about the Greek atrocities in Tanin newspaper. Ali Zeki Bey, who left press life due to an illness, published his novel Alev in 1921. In the same year, his novel Duman was serialized in İleri newspaper. The novels Alev and Duman narrate a love story experienced during the Gallipoli War in the early twentieth century. Ali Zeki Bey, who also had a story and a theater play published in Tanin newspaper in addition to his novels and poems, left press life with an unknown resentment. The aim of this study is to examine Ali Zeki Bey's novels Alev and Duman. The basic structure of the novels; an attempt has been made to present the plot, narrator, point of view, cast of characters, time, place and narrative techniques.